Сѐ разгорува битката за титулата во Ла Лига

Иако се очекуваа голови на шпанското дерби меѓу Севиља и Барселона, сепак ѝ двете екипи не успеаја да ги затресат мрежите во 30.коло од Примера лига. Ова е прв чекор наназад за Барса по двете победи против Мајорка и Легањес. Огромна шанса стои пред Реал Мадрид во битката за титулата, во обидоот да се израмни на врвот со Каталонците на осум кола до крајот, но со евентуална победа на тешкото гостување во Сан Себастијан кај Реал Сосиедад, в недела од 22 часот. Моментално, Барса е лидер со 65, три бода повеќе од Реал. Следува Севиља со 52, пред Атлитоко 49 (-1), Гетафе(-1), Сосиедад(-1), Виљареал со по 47 бода.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста