Демонстрантите ја запалија и уништија статуата на Џорџ Вашингтон

Продолжува отстранувањето на споменици во САД од колонијалната ера.  Статуата на Џорџ Вашингтон во Портланд беше уништена на  празник со кој што се означува ослободување на робовите, јавуваат тамошните медиуми потсетувајќи дека првиот американски претседател поседувал робови.

За време на протестот поради смртта на Флојд, група луѓе најпрво ја обвиткале  бронзената статуа во американско знаме, а потоја ја запалиле. Демонстрантите на споменикот напишале 1619 со црвена боја, што е година во која се верува дека првите африкански робови пристигнале во  САД

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста