16 C
Скопје
24.05.2019
Почетна Спорт Страна 4

Спорт

„Ла Република“: Роналдо нема да го доврши договорот со Јувентус

Следната сезона може да биде последна за Кристијано Роналдо во Јувентус, пишува „Ла Република“. По елиминацијата на „Старата Дама“ од Лигата на шампионите од Ајакс во четвртфиналето, односите меѓу клубот и Португалецот се влошени значително,...

Зидан како Делбој: Следната сезона Реал ќе биде многу подобар

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан по натпреварот со Леганес (1:1) во дуелот од 32. коло од шампионатот на Шпанија вети дека тимот ќе игра подобро следната сезона. -Во првото полувреме игравме лошо, но по...

Тренерите избраа: Двајца играчи на Вардар во најдобриот тим на Лигата на шампионите

Пред почетокот на четвртфиналните мечеви во ракометната Лига на шампиони, од Европската ракометна федрација (ЕХФ) објавија кои играчи се во најдобрата седморка според изборот на тренерите. Во неа се најдоа двајца ракометари на Вардар. Според гласањето...

Капело типува на Сити и Јувентус како фаворити за освојување на ЛШ

Легендарниот тренер Фабио Капело смета дека Манчестер Сити и Јувентус се тимовите со најголеми шанси да ја освојат Лигата на Шампионите. „Граѓаните“ го загубија првиот четвртфинален судир против Тотенхем (0:1), а Јуве одигра 1:1 како...

Талески: Револтиран сум од македонската јавност која плука по нас

Филип Талески беше еден од играчите кои ја превзема одговорноста и во последните десет минути од мечот постигна четири погодоци, сите во клучни моменти. Прашан дали е ова играта која сака да ја презентира во...

Победа со највисока цена: Тотенхем подобар од Сити, но го загуби Кејн до крајот...

Најдобриот фудбалер на Тотенхем, Хари Кејн, веројатно ќе го пропушти преостанатиот дел од сезоната, бидејќи потешко ја повреди левата нога во четвртфиналето на Лигата на шампионите со Манчестер сити. -Ова е многу, многу тажно. Можеби...

Натпреварот со Феникс му беше последен во кариерата: Новицки кажа „збогум“

Кошаркарот на Далас, Дирк Новицки најави дека ја завршува кариерата. Тој тоа го соопшти во својот говорот одржан ноќеска по натпреварот со Феникс. – Како што можеше да се очекува, ова беше мојот последен натпревар....

Кари се поблиску до Чембрлен: Веќе е трет најдобар стрелец во историјата на „воините“

Стеф Кари постигна 40 поени и им помогна на шампионите од Голден Стејт да победат против гостинот Кливленд со 120:114. Кари веќе има 16.283 поени за тимот и е рангиран на третото место на вечната...

Магичната „шрауба“ на Столе не е најубав гол на финалето: За СЕХА најатрактивниот погодок...

Вардар вчера успеа по петти пат да дојде до трофејот во СЕХА Лигата, а според многумина можеби најубав момент на мечот беше голот на Стојанче Стоилов, неговата „шрауба“ која сепак режисерите на мечот не...

ВИДЕО: Стоилов го има најубавиот гол во полуфиналето на СЕХА Лигата

Вардар  го совлада Мешков Брест со 25-23 и обезбеди финале, трето во низа, во СЕХА лигата, вкупно осмо за македонскиот шампион. Стојанче Стоилов беше најефикасен на мечот со седум гола од седум шута, а капитенот...

Интер ќе го тужи Бекам за името на неговиот нов клуб

Дејвид Бекам можеби ќе треба да го промени името на сопствениот клуб, кој го основа во 2018-та година, ако Интер Милано ја добие тужбата против МЛС тимот, пишува „Клачомеркато“ Италијанскиот гигант и новосоздадениот Интер Мајами...