23.2 C
Скопје
19.07.2019

Балкан

Тензиите во Албанија растат, во Скадар запалено училиште со изборен материјал

Со наближување на 30 јуни, денот на локалните избори, се зголемуваат тензиите во Албанија. По барањето на градоначалниците од редовите на опозициската Демократска партија, Општинските изборни комисии да ги ослободат просториите определени за гласање, просториите...

ИФИМЕС: Рама е албанскиот Милошевиќ

Албанскиот премиер Еди Рама, судејќи по неговото политичко дејствување, се повеќе наликува на „албанскиот Милошевиќ“, се истакнува во анализата на Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) во Љубљана, и предупредува дека актуелната...

Ѓукановиќ: Туѓото не го сакаме, нашето не го даваме

Црна Гора нема намера да земе ниту еден метар туѓа територија, но нема да дозволи да и се земе она што и припаѓа неа, порача црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ. – Црна Гора нема намера да...

Официјално почна постапката за импичмент на претседателот Мета

Со доставување на барањето во Парламентот албанските владејачки социјалисти и официјално ја почнаа постапката за разрешување на претседателот Илир Мета. Барањето е потпишано од 55 пратеници, меѓу нив и од новата парламентарна опозиција. Координаторот на пратеничката...

Бугарија забранува подготовка на пржена храна, колачи и слатки во детските градинки

Бугарија забранува подготовка на пржена храна, колачи и слатки во детските градинки, детски кампови и детски установи. Забраната е предвидена со измена на Уредбата за здрава исхрана на деца на возраст од 3 до...

Мета почнува консултации со партиите за надминување на политичката криза

Албанскиот претседател Илир Мета доцна попладнево ќе ги почне консултациите со политичките партии, во функција на надминување на политичката криза во земјата. Според најавите се очекува на средбите да се разговара и за одредување на...

Атина по 15-ти пат обоена во боите на виножитото по повод парадата на гордоста

Атина, 9-ти јуни 2019-та (МИА) Под мотото „Улицата ја има нашата приказна“ по 15-ти пат, центарот на Атина беше обоен во боите на виножитото во рамките на традиционалната Парада на гордоста. Грчката ЛГБТ заедница доби...

Независни Грци нема да учествуваат на предвремените парламентарни избори во Грција

– Националниот совет на Независни Грци на денешниот состанок едногласно реши партијата да не учествува на изборите на 7 јули, јави дописничката на МИА од Атина. Одлуката доаѓа откако поранешниот коалиционен партнер во грчката влада,...

Рама му се закани на Мета: Сам си ја напиша судбината, немаш право да...

Албанскиот премиер Еди Рама од градот Бурел каде присуствува на изборен митинг го најави заминувањето на претседателот Илир Мета, велејќи дека вчера сам си ја напишал судбина и оти го изгубил правото да остане...

Спречен терористички напад во Пловдив

По првпат е спречен терористички напад во Бугарија, а цел на џихадистот бил Пловдив. Според непотврдени информации, осомничениот е малолетно лице и тој бил уапсен пред да го изврши делото, пренесува БГНЕС. Се очекува денеска прес-конференција...

Харадинај: Темата поделба на Косово – веќе на постои

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по враќањето од Германија, изјави дека за поделба на земјата воопшто не се разговарало, бидејќи, според него, таа тема веќе не постои. На прес-конференција во Приштина, Харадинај потенцираше дека за време...