Обид за киднапирање автобус во Љубљана, едно лице убиено

Едно лице е убиено во автобус од градскиот превоз на Љубљана, откако се заканил дека ќе го киднапира возилото и ќе го убие возачот. Љубљанско...

Акција на косовската полиција во Северно Косово, Србија ја подигна борбената готовност

Утринската акцијата на специјалните косовски полициски сили РОСУ во северно Косово и во Митровица за апсење на повеќе полициски службеници и граѓани од српска...

Рама: Избори ќе има на цела територија на Албанија, а 30 јуни ќе биде...

Масовниот протест на обединетата албанска опозиција одржан во петокот навечер, се чини најмалку не го разниша ставот на премиерот Еди Рама по секоја цена...

Мета во „конфликт“ и со албанската Академија на науките

Албанскиот претседател Илир Мета со одбивањето да ја потпише уредба со која на чело на албанската Академија на науките треба да застане Скендер Ѓинуши,...

Случајот „Рекет“ полн со пикантерии за целиот скандал на лажни вести

Случајот „Рекет“ од ден во ден полн со пикантерии за целиот скандал. Од живеење во луксуз, до барање помош и лекарства за смирување во...

Борисов нареди проверка на бугарските пасоши – на удар и Македонците

Македонците кои добиле бугарски пасоши во последните пет години, ставени по лупа на бугарските служби. Откако пред неполн месец изби аферата со лажните бугарски...

Коцијанчич: Итно да се укинат мерките на Приштина

Ставот на ЕУ за царините воведени од Приштина на увозот на српските производи „и понатаму е јасен и повторно ја нагласуваме итноста...

Вучиќ ќе го одликува Борисов со „Орден на Република Србија“

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска на бугарскиот премиер Бојко Борисов ќе му го врачи „Орденот на Република Србија“ по повод Денот на...

Судир меѓу демонстрантите и Жандармеријата пред Претседателството на Србија

Неколку стотина демонстранти го нападнаа кордонот на Жандармеријата, која не дозволува камионот, од кој се слуша обраќањето на српскиот претседател Александар Вучиќ,...

Силен ветар остави без струја неколку населени места во Косово

Компанијата за дистрибуција на електрична енергија во Косово (КЕДС) објави дека силниот ветар кој дува во земјата предизвика дефекти на нивните мрежи во повеќе...

„Србијаводе“ воведе вонредна одбрана од поплави во целата земја

Србијаводе денеска воведе вонредна одбрана од поплави на територијата на цела Србија, изјави за Танјуг директорот на компанијата Горан Пузовиќ. Вонредната одбрана е воведена поради...