16.6 C
Скопје
21.05.2019
Почетна Вести Страна 3

Вести

Обучуваат работници, но не можат да ги задржат во земјава

Ќе обучуваат работници со швајцарски пари, па ќе се надеваат дека ќе ги задржат во земјава. Во недостаток на кавалификуван кадар, македонските компании решија со 10.000 швајцарски франци поединечна помош од.Фондот за можности ...

УМС на ВМРО– ДПМНЕ: Богоевски да си поднесе оставка од морални но и здравствени...

Со пакетче прашок унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ денеска пред Собрание му порачаа на пратеникот павле богоевски да не нарачува забранети супстанци пред непознати луѓе, изјавија дека не се задоволни поради неговото...

Нема доволно пожарникари во Битола, недостасува системско решение

Одбележувајќи го денот на пожарникарите, Противпожарната единица во Битола, денеска доби заштитна опрема во вредност од четири милиони денари преку Програмата за рамномерен регионален развој што ја обезбеди Центарот за развој на пелагонискиот плански...

Силно невреме во Далмација

Невреме, проследено со пороен дожд, силен ветер и грмежи, денеска ги зафати централните делови на Далмација. Како што објавија хрватските медиуми, во одделни подрачја наврнеле и до 30 литри дожд на квадратен метар, што предизвикало...

Американски обвинители запленуваат лични работи на Асанж од Амбасадата на Еквадор

Личните работи на Џулијан Асанж од времето додека живееше во Амбасадата на Еквадор во Лондон ќе им бидат предадени на американски обвинители, соопшти денеска Викиликс. Еквадорски функционери тргнале кон Лондон за да им одобрат на...

Македонските танчери со Даунов синдром освоија уште еден златен медал

Танчерите со Даун Синдром од танцовото студио „Денсерс јунајтед МК“ на 18 мај во Римини, Италија освоија уште еден златен медал на Европското првенство во хип хоп. Овој медал на танчерите со Даунов синдром им...

Шведски обвинител бара апсење на Асанж

Шведскиот обвинител кој ја води истрагата за обвинението за наводно силување против основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, денеска поднесе барање за негово апсење, соопшти обвинителството. Налогот за апсење, доколку биде издаден, ќе биде прв чекор...

Невреме во Србија, испукани 829 градобијни ракети

Србија синоќа беше зафатена со силно невреме со дожд, град и грмотевици. Регистрирани се повеќе од 15.000 удари од гром и молњи. Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за Танјуг потврди дека во целата држава  ноќеска...

Повредените во автобуската несреќа кај Ласкарци почнаа да ги добиваат ветените пари

Четири месеци од сообраќајната несреќа што се случи кај Ласкарци, а по објавата на Алфа, повредените конечно добија парична помош од по 15.000 денари, ама само од општина Гостивар. Тие сè уште чекаат исполнувања...

Само начелна поддршка од Меркел за проширување на ЕУ

Застанува ли цврсто Германија на линијата со Франција кога е проширувањето во прашање? Дали стигна уште една потврда дека датумот што владата го чека во јуни нема да го добиеме? Вчера од Загреб, германската...

Бектеши не се дава – работел добро и не стравува дали ќе биде сменет

И покрај гласините дека реформите во економскиот сектор се се поизвесни, министерот, надлежен токму за овој ресор вели дека тие работеле како што треба А бројките тоа го покажувале.. За тоа дали стравува дека...