13.2 C
Скопје
18.07.2019
Почетна Вести Страна 3

Вести

Јанева ќе ја активира оставката кога ќе се избере нов специјален обвинител

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева си поднесе оставка, ама ќе ја активира кога партиите ќе се договорат околу законот за Јавно обвинителство и кога ќе биде избран нов специјален обвинител. „Ја депонирам мојата оставка која...

Експерти: Илузија се предвремени избори на есен, дискутабилно е и на пролет

Колку се реално можни предвремените избори и кога? Познавачите на политичките и правни состојби се сложни, на есен нема да бидат. Евентуално ,но не сигурно, првиот квартал на следната година е пореален тајминг. Ама...

Заев закажува лидерска средба, Мицкоски бара предвремени избори

Не сака предвремени избори, но закажува лидерска средба в петок со три точки на дневниот ред: Договор за нов Изборен законик и за нов изборен модел, Договор за законот за СЈО и постигнување консензус...

Експерти: Македонија е под притисок од Запад – цената за евроинтеграциите ќе мора да...

Каде што има чад има и оган – вака експертите ги коментираат обвинувањата на српски политичари кои тврдат дека во Македонија од неодамна делува шпионска мрежа што работи на штета на Србија. За поранешниот...

Потпишан договор со „Макпетрол“, „зелената нафта“ кај земјоделците за најмногу 60 дена

Од 500 денари до 100 илјади денари, ќе можат да добијат земјоделците на картичките за точење на дизел гориво за земјоделската механизација. Сумата варира зависно од површината и културите што се одгледуваат. По хектар,...

Ќе се измачите за да извадите нов пасош, операторите постојано „зафатени“, слободни термини тек...

Сред лето преку телефон скоро невозможно е да се закаже фотографирање за пасош, по серијата реакции до нашата редакција, и ние го свртевме телефонскиот број. „Ве молиме почекајте, сите оператори се зафатени“ е пораката...

Приведен Бојан Јовановски

Бојан Јовановски познат како Боки 13, прокурист во телевизијата 1ТВ е задржан во полициска станица, а неофицијално, спроведен е од граничен премин. Од Обвинителството за Алфа потврдуваат дека полицијата дејствувала по наредба на обвинителството за...

Извозниците бараат државна финансиска поддршка за саемски учества на компаниите

Со поголема промоција и со присуство на познати саемски манифестации ширум светот, како и со промена на моделот на субвенционирање, Македонија може значително да ја подобри економската слика на државата. Домашните извозници велат дека...

Катица Јанева поднесе оставка од СЈО

Специјалната обвинителка Катица Јанева преку соопштение ѝ се обрати на јавноста во кое наведува дека поднесува оставка, а истата ќе биде активна откако политичките партии ќе се договорат за новото законско решение за ова...

По Сторијата на Алфа, Нешковска ќе добие помош од центарот за социјани грижи

Секој ден храна и пијалаци ќе добива 47 годишната Борјанка Нешовска која оди на дијализа и живее на раб на егзистенција. Ова го ветија од центарот за социјални грижи, по објавената сторија на Алфа...

Дојде ли време за наплата!?

ДУИ си го бара ветеното. Поддршката на Пендаровски од страна на интегративците, си има своја цена. Албанските медиуми пренесуваат дека Демократската унија за интеграција го притиска Заев, сегашната гувернерка на Народната банка, Анета Бежовска...