19.6 C
Скопје
26.06.2019
Почетна Вести Страна 2

Вести

Загадувањето на воздухот во Тузла предизвикало 100 смртни случаи

Еколошки групи повикаа на итни мерки против загадувањето на воздухот во Тузла, предупредувајќи дека концентрацијата на прашина во воздухот е далеку над дозволеното ниво и предизвикува прерана смрт. Во извештајот објавен денеска од групацијата Бенквоч...

Американската разузнавачка служба смета дека Ким не е подготвен за денуклеаризација

Американската разузнавачка заедница не верува дека севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е подготвен за денуклеаризација, изјави директорот на Агенцијата за воено разузнавање на САД, генерал-полковник Роберт Ешли. Средбата во февруари меѓу Ким и американскиот претседател Доналд...

Мета: Одлуката на Изборниот колегиум невалидна,останувам претседател до 2022

Албанскиот претседател Илир Мета на прес конференција рече дека вчера донесената одлука на Изборниот колегум е невалидна бидејќи,како што рече тоа не го признава Уставот, било да станува збор за закажување или за одложување...

Европа е под закана поради топлотен бран

Голем бран жештина се шири во Западна Европа. Властите ги предупредија децата, пензионерите и луѓето со хронични болести да се подготват за неподносливи жештини, објави весникот Гардијан. Температурите ќе достигнат или ќе надминат 40 степени...

Францускиот амбасадор се отвори – барате датум, а имате многу проблеми

Барате датум за преговори, а си имате многу домашни проблеми, ова на трибина за реформите во јавната администрација го порача францускиот амбасадор Кристијан Тимоние. Заобиколувајќи го дипломатскиот речник тој говореше на што се треба...

Бизнисмени: со финансиите треба да управува професионалец

За едни, храбар потег, за други изненадувачка одлука. Бизнисмените со поделени мислења околу смената на министерот за финансии Драган Тевдовски и преземањето на неговата функција од премиерот Заев. Од Бизнис конфедерацијата велат дека Заев...

Софија задоволна од Скопје – Македонија подготвена да го отпише Гоце Делчев

Софија задоволна од Скопје. Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев ја поздравува изјавата на македонскиот претседател Стево Пендаровски дека Гоце Делчев се декларирал како Бугарин. За првпат од 1944 година ја слушаме од Скопје вистината за Гоце...

Неисплата на прекувремени часови, враќање пари – горливи проблеми на текстилните работници

Неисплаќање на прекувремената работа, но и враќање дел од плата на работодавачите - се најгорливите проблеми со кој се соочуваат текстилните работници од источниот дел на државата. Последната анкета на штипската невладина организација Гласен...

Експерти: метлата на премиерот само ги турна проблемите под тепих

Козметичка шминка или вистинско реконструирање на владиниот состав? Наместо помпезно најавуваната чистка на Илинденска бр. 2 премиерот се одлучи за делумна ротација на сектори и четири нови имиња во министерските позиции. Изборот на старо-новите...

Живот во субстандарни услови на +40 степени Целзиусови

Неподнослива реа се шири од станот на 53-годишниот прилепчанец Тони Наумоски, кој веќе десетина години живее без струја и вода и во крајно мизерни услови. Некогашниот офицер во ЈНА и машински техничар по струка,...

Пороен дожд, град и грмежи во југоисточниот дел на државата и во скопската котлина

Нестабилно време со пороен дожд, град и грмежи има во југоисточните делови на државава, Струмица и Радовиш како и во Пелагонија, Прилепско. Нестабилност во форма на невреме со пороен дожд и грмежи, а според...