11.4 C
Скопје
25.04.2019
Почетна Вести Страна 2

Вести

Владата се оградува од случувањата во ИВЗ, партиите ги осудуваат

Исламските верници треба сами да си одлучат кој ќе им биде лидер, бидејќи државата не може да се меша во религиозни работи. Вака премиерот Зоран Заев ги коментира актуелните превривања во Исламската верска заедница....

Скопските градоначалници среде избори засукаа ракави

По речиси две години на власт, градоначалникот на Скопје дури сега се зафати со работа. Почна со масовна акција за чистење диви депонии во главниот град во сите општини. Рече дека чистиот град е...

Продолжува уништувањето на трската на охридското крајбрежје

Цели осум години не се извршени никакви истражувања, испитувања и анализи на трската вдолж целото крајбрежјето на охридско-струшкиот регион. Секојдневно во заштитените зони на природна реткост се пали трската и се тампонира езерскиот појас...

ТВ Дуел на Алфа: Силјановска Давкова и Пендаровски, 30 април

Со тесна разлика претседателските кандидати Гордана Сиљановска-Давкова и Стево Пендаровски влегуваат во финишот од кампањата. Дали Македонија ќе ја добие првата жена претседател? Ќе има ли Пендаровски повеќе среќа отколку во 2014. Година? Дали граѓаните...

Дупка, длабока четири метри, полна со вода на само стотина метри пред основно училиште

Дупка, небаре кратер, длабока четири метри, полна со вода и никако не обезбедена, со месеци ги вознемирува жителите на кривогаштанското село Крушеани. Проблемот е уште посериозен, бидејќи истата се наоѓа на само стотина метри...

Невиден скандал во ИВЗ – Реџепи не отстапува и најавува дека „раскинал“ со Владата

Полицијата се уште ја обезбедува зградата во која е сместена Исламската верска заедница. По бурната ноќ денеска е мирно. Сулејман Реџепи е на своето работно место, а Скендер Бузаку никаде го нема. Тој претходно...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните избраа право и правдина, Пендаровски зад кого застанаа СДСМ и ДУИ загуби...

Стево Пендаровски загуби. Пендаровски зад кого застанаа СДСМ и ДУИ загуби во Скопје, Битола, Прилеп, Охрид, Велес, Штип, Кавадарци, Гевгелија и во уште четириесетина општини, стои во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. -Граѓаните избраа право и...

Заев најавува чистка, Мицковски вели „не е до чистката, туку до тој што ја...

По изборите чистка на министри и директори – премиерот одново со старо-новото ветување од пред две години. Иако како централна власт има одврзани раце да носи вакви одлуки, тоа досега не го направи, ама...

По 5-ти во месецот, апче на рецепт „нема ни за лек“, се жалат граѓаните

Една година по зголемување на квотите на лековите препишани на рецепт, нема „чаре“ за, во земјава, деценискиот проблем. По 5-ти во месецот апчиња на рецепт, нема ни за лек. Граѓаните, особено хронично болните, мака мачат...

Голем список, мала реализација – Владата вети, но сè не исполни

Долг список на проекти има Планот за живот со кој СДСМ дојде на власт, но на половина од нивниот мандат, нема реализација на половина од дадените ветувања. Нема минимална плата од 16.000 денари; Нема просечна плата...

Охриѓани од идниот градоначалник очекуваат дела а не зборови

Без оглед кој од двајцата кандидати ќе седне на градоначалничката фотеља, охриѓани од идниот гратски татко очекуваат да го исполни ветеното и во текот на 4 годишниот мандат да ги реализира сите проектите зацртани...