23 C
Скопје
25.03.2019

Култура

Писателката Габриела Бабник во Скопје

Словенечката писателка Габриела Бабник, која во 2013 година ја доби Наградата на Европската Унија за литература, овој месец ќе престојува во Скопје како гостин на резиденцијалната програма за писатели во рамки на проектот „Читајќи...

Замокот од „Игра на престоли“ се продава

Љубителите на светски познатата серија „Игра на престолите“, барем оние поситуираните не мора веќе само да фантазираат да станат дел од неа… Имено, Госфардовиот замок во Северна Ирска е ставен на продажба, а почетната цена е...

Топ 10 листа на акциони филмови

Акцијата е еден од најпопуларните филмски жанрови. Адреналинот и опасноста со децении ја привлекуваат публиката, па „Бизнис Инсајдер“, според оценките на интернет страницата „Ротен Томејтос“ состави топ листа од 10 најдобри акциони филмови на...

На „Охридско лето“ вечер со виолончелото на Александар Књазев

Првиот фестивалски ден од втората половина на „Охридско лето“ на програмата е концерт на рускиот виолончелист Александар Књазев, на сцената во катедралната црква „Света Софија“. Књазев е лауреат на бројни интернационални натпревари и еден од...

Mузејот на вода во Заливот на коските е прв на листата по посетеност во...

Десет години по отворањето, Музејот на вода во Заливот на коските  кај Градиште бележи рекордна посетеност. Според официјалните податоци на охридскиот Завод и музеј,најразгледувана е праисториската наколна населба на локалитетот Плоча Миќов град. За илустрација,...

Сценски спектакл со Но(е)ва Македонија во Битолскиот театар

Утревечер,  на битолската тетарска сцена премиерно ќе биде изведена претставата ``Но(е)ва Македонија`` според авторски текст и режија на Кокан Младеновиќ, врвно режисерско име познато на балканските и европските простори по ангажираниот театар и голем...

Кери Фишер ќе се појави и во „Војна на ѕвездите: Епизода 9“

Актерката Кери Фишер, која почина ненадејно на крајот на 2016 година на 60-годишна возраст, ќе се „врати“ во претстојната деветта епизода од култната вселенска сага „Војна на ѕвездите“. Марк Хамил, чиј лик Лук Скајвокер веројатно...

„Зборува Скопје“ – четиридневна манифестација за одбележување 55 години од земјотресот

Со дваесетина културни настани на неколку локации, Град Скопје ќе ја одбележи 55-годишнината од катастрофалниот земјотрес во 1963 година. Програмата насловена „Зборува Скопје“ во четири дена ќе ја обедини ликовната, театарската, филмската и мултимедијалната...

Традиционални песни од Источна Македонија на цеде, промоцијата на „Скопско лето“

Десет композиции - осум песни и две ора од Малешевијата, Пирин, Осоговијата и Овче Поле, содржи цедето „Од македонското поднебје - кон Исток“ кое вечер ќе биде промовирано во Музејот на македонската борба од...

Кино на плажа и проекција на брод – во четврток почнува “ Beach Film...

Гледање нови европски филмови под ѕвездите и шизење со одлична музика се’ до изгрејсонце на плажа во Охрид. Сето ова ќе се случува викендов што е пред нас, од 19- ти до 22- ри...

Започна 45-та Галичка Свадба

Со поставување на традиционалното знаме започна 45-то издание на Галичката свадба, една од најспектакуларните културни манифестации во земјата. Младенци на годинашната манифестација се Тања Лепческа, со потекло од Галичник и Златко Димовски. Тие се избрани...
WordPress Image Lightbox Plugin