Три месеци нема регистарски таблички во Македонија, сомнителни причините зошто државата не го даде тендерот на „Раде Кончар“

Веќе трети месец нема регистарски таблички во Македонија. Сопствениците кои набавиле нови возила или пак, вршат пререгистрација не можат да добијат таблици. Се чека дури ... Прочитај повеќе

Македонија има помалку од 5 илјади вакцини за прва доза, се чекаат вакцините од Грција и Бугарија

Македонија има помалку од 5 илјади вакцини за прва доза, се чекаат вакцините од Грција и Бугарија

10-те илјади вакцини за прва доза кои ги имавме пред три дена денеска станаа помалку од 5 илјади. Здравствените власти се уште не знаат кога ... Прочитај повеќе

Арсовски: Фирмата „СВ Инвест“ поврзувана со случајот рекет во РЕК Битола, е во стечајна постапка

Арсовски: Фирмата „СВ Инвест“ поврзувана со случајот рекет во РЕК Битола, е во стечајна постапка

 Нови моменти во скандалот што го обелодени ВМРО-ДПМНЕ со фирмите и тендерите за ископ на јаловина во РЕК Битола. Фирмата СВ Инвест која важи за ... Прочитај повеќе

Унгарија се подготвува за укинување на рестрикциите кога ќе имунизира половина од своите граѓани

Унгарија се подготвува за укинување на рестрикциите кога ќе имунизира половина од своите граѓани

Унгарските власти ќе ги укинат ковид-ограничувања откако бројот на вакцинирани ќе надмине пет милиони луѓе. Ноќниот полициски час, носењето маски на отворено и социјално дистанцирање ... Прочитај повеќе

Во училишта со полски тоалети и без интернет, ќе се спровердува дигитализација ?!

Во училишта со полски тоалети и без интернет, ќе се спровердува дигитализација ?!

      Полски тоалети без вода и надвор од малата, подзакрпена училишна зграда, со струја која прекинува при првата посилна грмотевица, со слаб или никаков интернет ... Прочитај повеќе