13.2 C
Скопје
18.07.2019
Почетна Спорт Страна 2

Спорт

Чех: Со напорна работа до посилен Арсенал

Голманот на Арсенал, Петр Чех, по поразот од Челзи во финалето на Лига Европа, рече дека не треба да се очајува. Тој, иако претходно најави, рече дека не размислува за крај на неговата кариера. – Лесно...

Апсења во Шпанија заради местење резултати

Поранешниот фудбалер на Реал Мадрид, Раул Браво, заедно со пет други лица, беше уапсен во Шпанија во голема акција поради сомневање дека се работи за криминална организација вклучена во измами во шпанскиот фудбал, објави...

Судијка од Русија прогласена за виновна за кршење на антикорупциските прописи

Руската тениска судијка Светлана Терјаева, може да биде казнета поради тоа што не пријавила обид за поткупи. Според Би-Би-Си, антикорупциската организација „Тенис Интегрити Јунит“ ја прогласила Терјаева за виновна поради кршење на две точки од...

Прогласени шампионите во Детски лиги за сезона 2018/2019

ФК Вардар, ФК Прилеп, Академија Пандев и Њу Старс се шампиони на завршниот турнир на ФФМ Детски Лиги за сезона 2018/19. Пехарите за најдобрите четири екипи во сите шест категории беа доделени од легендата Кочо...

Меси ја освои шестата „златна копачка“

Аргентинскинецот Лионел Меси, ја освои својата шеста „златна копачка“ во кариерата. Меси до оваа награда дојде по успешната игра оваа сезона во Ла лигата, каде во 34 натпревари постигна 36 голови. Зад него, со четири...

Ливерпул незадоволен од квотата на билетите за финалето на ЛШ

Финалистот во фудбалската Лига на шампиони, Ливерпул не е задоволен од распределбата на билетите за мечот за трофејот. Англискиот клуб добил квота од 16.613 билети за дуелот со Тотенхем кој ќе се одржи во Мадрид...

Азар горд по потпишувањето за Борусија

Напаѓачот Торган Азар кој од денеска и официјално е член на Борусија Дортмунд е задоволен од тоа што кариерата ќе ја продолжи во еден од најдобрите германски клубови. Сега веќе поранешниот фудбалер на Борусија Менхенгладбах...

Гвардиола нов тренер на Јувентус!?

Пеп Гвардиола во наредните четири години тренер на Јувенутс, барем така вели ексклузивнат информација на италијанското Радио Спортива, чиј новинар вели дека тренерот на Манчестер Сити потпишал четиригодишен договор со италијанскиот шампион. Гвардиола во сезоната...

Македонските танчери со Даунов синдром освоија уште еден златен медал

Танчерите со Даун Синдром од танцовото студио „Денсерс јунајтед МК“ на 18 мај во Римини, Италија освоија уште еден златен медал на Европското првенство во хип хоп. Овој медал на танчерите со Даунов синдром им...

Јовиќ следната недела ќе оди во Реал

Фудбалерот на Ајнтрахт, Лука Јовиќ, наскоро ќе стане играч на Реал, објавија шпанските медиуми. Според АС, трансферот ќе биде формализиран следната недела. Оваа одлука била донесена со цел играчот да не биде дефокусиран од тековните...

Тренерот на Аталанта огорчен од судењето во финалето на купот

Тренерот на Аталанта, Џан Пјеро Гасперини искажа замерки кон судијата на финалниот меч од италијанскиот фудбалски куп со Лацио. Тој смета дека неговиот тим е оштетен за пенал. „Го прифаќаме поразот, Лацио има многу добар...