18.5 C
Скопје
24.05.2019
Почетна Вести Страна 432

Вести

Во Норвершка почнаа најголемите воени вежби на НАТО од крајот на Студената војна

Во Норвешка денеска почнаа најголемите воени вежби на НАТО од крајот на Студената војна со примена на хипотетичко сценарио за повторно воспоставување на суверенитетот на оваа скандинавска земја после напад од страна на „фиктивен...

Курц: ЕУ не е комплетна без Западен Балкан

Европска унија ќе биде комплетна дури кога државите од Западен Балкан ќе бидат членки на Унијата, изјави денеска австирскиот канцелар Себастијан Курц на Конференцијата „Балканот и ЕУ – Петогодишен циклус на Берлинскиот процес“ што се...

Наскоро ќе заплови „Титаник 2“: Погледнете ја неговата внатрешност (ВИДЕО)

Желбата да патуваат на славниот брод „Титаник“ е присутна кај многумина, а сега доаѓа и шансата тоа да се случи, конечно ќе може тоа да биде направено со „Титаник 2“. Најпознатата бродска трагедија на сите...

Скурлетис: Постои мнозинство во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

Во денешниот парламент постои потребното мнозинство за ратификација на Договорот од Преспа, но и за да не биде ставена во опасност довербата на актуелната влада, смета генералниот секретар на СИРИЗА и поранешен министер, Панос...

Бечев: Русија нема да се откаже од Македонија, но не може да го спречи...

Русија ќе се залага да продолжи и понатаму да се меша во внатрешните работи на Македонија, но нема моќ да го спречи нејзиното членство во НАТО, доколку се спроведе договорот со Грција за промена...

ФБИ: Откриени нови сомнителни пакети упатени на конгресменка

Откриени се два нови сомнителни пакети адресирани до претставничката на Демократската партија од Калифорнија во Претставничкиот дом на Конгресот на САД, Максин Вотерс, потврди американското Федерално истражно биро (ФБИ). Пакетите имаат слични карактеристики како и...

Претседателот Иванов ќе ја отвори Првата национална конференција за византологија и медиевистика

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ќе се обрати на свеченото отворање на Првата национална конференција за византологија и медиевистика, што ќе се одржи во Охрид. Националната конференција насловена како „Самуиловата држава – 1.000...

Трамп најави истрага за сомнителните пакети во САД

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека во Америка нема место за закани со политичко насилство. Тој притоа вети целосна истрага за сомнителните пакети испратени на познати политички личности во САД. – Целата сила на...

Голем шумски пожар на Халкидики

Голем шумски пожар изби околу шест часот утрово во областа Сарти – Ситонија на вториот крак на Халкидики, а силниот ветер бргу ги прошири огнените јазици. Како што јави дописничката на МИА од Атина во...

Централен регистар одбележува 16 години постоење

Централниот регистар на Република Македонија одбележува 16 години постоење.  По тој повод ќе биде организирана и дводневна работилница (Regional workshop> registers – talking regional, thinking global oд Централен регистар, Регистарот за бизнис регистри на...

Какво време не очекува денеска?

Времето во Македонија ќе биде студено и претежно сончево. Ќе дува засилен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од еден до осум, а дневната температура од шест до 18 степени. Во Скопје студено и претежно...