25.4 C
Скопје
19.08.2019
Почетна Вести Страна 432

Вести

Јеремиќ: Вучиќ со Тачи и Харадинај создаваат атмосфера на војна за да го признаат...

Лидерот на Наодната партија, Вук Јеремиќ од опозицискиот Сојуз за Србија, оцени денеска дека претседателот Александар Вучиќ, заедно со „партнерите од Приштина -Рамуш Харадинај и Хашим Тачи“, режира атмосфера на војна за да има...

Стоилковски: Дали изборот за Судскиот совет е завршен предвреме и дали судијата Лорета Георгиева...

За жал гледаме дека последните две години судството е многу далеку од европските стандарди, ВМРО-ДПМНЕ нема да се меша во изборот на Судскиот совет, но сепак потребно е да се дојде до одговор дали...

Собранието одржа комеморативна седница по повод смртта на Љубиша Георгиевски, погребот ќе биде во...

Георгиевски успеа на свој начин да ги спои театарот и политиката и се залагаше за поголема одговорност на законодавниот дом преку изработка на нов деловник за работа, а во политиката на прво место го ставаше...

Запленет кокаин во вредност од 570.000 евра на скопскиот аеродром

На скопскиот аеродром Царинската управа, во соработка со Министерството за внатрешни работи, спречи уште еден обид на криумчарење на наркотични дроги. Откриено е и запленето околу 2 килограми  кокаин. На 5.12.2018 година околу 20:30 часот...

Иванов: Небулозни се тврдењата дека се планирала воена состојба на 27 април

Небулозни се обвинувањата дека имало план да биде прогласена воена состојба на 27 април 2017 година од страна на Кабинетот на претседателот на државата, изјави денеска Ѓорге Иванов.  Според него овие искази на обвинети...

Арсовски: 8-ми ден Заев и Спасовски молчат за скандалот со прислушувањето, кој ќе сноси...

Осми ден молчат од СДСМ за скандалот со прислушувањето. 8ми ден Зоран Заев и Оливер Спасовски не преземаат ништо и не ја известуваат јавноста за ништо. Очигледно нешто сакаат да сокријат, обвинува Димче Арсовски,...

Еко-свест ја повикa Владата да се префрли кон порационален систем за поддршка на енергијата...

Центарот за истражување и информирање за животната средина „Еко-свест“ оваа недела ја повика Владата да престане со субвенционирање на нови електрични централи од обновливи извори преку системот на исплаќање загарантирани повластени тарифи и да...

Бошњаковски: Владата превзема краткорочни интервентни мерки за намалување на аерозагадувањето

Владата првпат во историјата на Република Македонија како стратегиски приоритет го стави аерозагадувањето и борбата против аерозагадувањето. Во координација со сите општини во Скопје на дневна основа се преземаат конкретни мерки за да се...

Општина Гевгелија доби од Владата 60,7 милиони денари за раздолжување

Владата на Република Македонија и одобри на општина Гевгелија 60,7 милиони денари за плаќање на стари долгови кон доверителите. Основните буџетски приходи на општината за наредната 2019 година, наместо планираните 215 милиони денари, сега...

Во Гостивар жена се удави во Вардар

Женско лице го загуби животот откако паднала во Вардар во Гостивар. Според првичните информации , телото на жената било извлечено од речното корито во близина на мост до кланицата. Жената била пренесена во гостиварската болница...

Меркел поздравена со деветминутни овации на Конференцијата на ЦДУ

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска беше поздравена со деветминутни овации на почетокот на Конференцијата на нејзината Хриситјанско демократска унија (ЦДУ) во Хамбург, на која треба да биде избран нејзини наследник на функцита партиски лидер. Како...