13.2 C
Скопје
18.07.2019

Балкан

Загадувањето на воздухот во Тузла предизвикало 100 смртни случаи

Еколошки групи повикаа на итни мерки против загадувањето на воздухот во Тузла, предупредувајќи дека концентрацијата на прашина во воздухот е далеку над дозволеното ниво и предизвикува прерана смрт. Во извештајот објавен денеска од групацијата Бенквоч...

Мета: Одлуката на Изборниот колегиум невалидна,останувам претседател до 2022

Албанскиот претседател Илир Мета на прес конференција рече дека вчера донесената одлука на Изборниот колегум е невалидна бидејќи,како што рече тоа не го признава Уставот, било да станува збор за закажување или за одложување...

Повеќе нема дилема, локалните избори во Албанија ќе се одржат на 30 јуни

Вака пресече Изборниот колегиум на денешната седница, со потврдување на одлуката на Централната изборна комисија(ЦИК) со која се отфрла барањето на Партијата за национално единство да биде избришана од гласачките ливчиња. На седницата лидерот на...

Демократите: „Изборниот колегум не е надлежен да суди за уредбата на Мета за одложување...

Албанската опозициска Демократска партија(ПД), реагираше по веста дека утре Изборниот колегиум ќе одлучува за уредбата на претседателот Илир Мета за одложување на локалните избори. Спорд партијата, Изборниот колегум нема надлежност да суди за уредбата како...

Изборниот колегиум утре одлучува за судбината на изборите во Албанија

Албанскот изборен колегиум,соопшти дека утре ќе одлучува за судбината на локалните избори на 30-ти јуни, со што ќе се стави крај на судирот меѓу Парламентот и претседателот за законитоста или не на уредбата...

Гром запали куќа во Загреб

Невремето пропратено со обилни дождови и силен ветер синоќа предизвика значителна штета во Хрватска. Во Загрен едно лице вчера е повредено откако гром го запали неговиот дом. Поради невремето пожарникарите во главниот град на Хрватска интервенирале...

Рама: Избори ќе има на цела територија на Албанија, а 30 јуни ќе биде...

Масовниот протест на обединетата албанска опозиција одржан во петокот навечер, се чини најмалку не го разниша ставот на премиерот Еди Рама по секоја цена да се оди на избори на 30 јуни. Дури за да...

Вучиќ: Смешно ми е кога во медиумите ќе прочитам дека Србија води кампања против...

Српскиот претседател Александар Вучиќ, кој е во Белорусија на „Европските спортски игри“, коментирајќи ги заострените односи меѓу Белград и Подгорица, изјави дека во„ Црна Гора се води кампања против Србија и дека треба да...

Вашингтон: Белград и Приштина да преговараат без провокации и да се вратат на дијалогот

Белград и Приштина треба да ги отстранат препреките, да ги избегнат провокациите и да се вратат на преговорите, соопшти Стејт департментот по повод откажувањето на состанокот на лидерите на Србија и Косово во Париз...

Тачи: ЕУ не успева да го надмине протекционизмот и небрежноста за регионот

Kосовскиот претседател Хашим Тачи, по повод последните заклучоци на Советот за општи прашања на Европската унија (ЕУ) за Косово, вели дека „внатрешните турбуленции ја поматиле визијата на ЕУ“ за неговата земја. Тачи на Фејсбук изрази...

Тензиите во Албанија растат, во Скадар запалено училиште со изборен материјал

Со наближување на 30 јуни, денот на локалните избори, се зголемуваат тензиите во Албанија. По барањето на градоначалниците од редовите на опозициската Демократска партија, Општинските изборни комисии да ги ослободат просториите определени за гласање, просториите...