НАЈНОВИ ВЕСТИ

Категорија: Хроника

Ќерката на убиениот Панче: Не знаевме ништо, сега слушаме за деталите

Ќерката на убиениот Панче: Не знаевме ништо, сега слушаме за деталите

10 дена агонија, без никаква информација дали Панче Жежовски е жив или мртов. Ќерката на 74 годишниот пензионер од Велес за Алфа раскажува дека дури ... Прочитај повеќе

Пронајдено е безживотното тело на Вања – Била убиена на денот на киднапирањето

Пронајдено е безживотното тело на Вања – Била убиена на денот на киднапирањето

Пронајдено е безживотно тело на исчезната ученичка, 14 годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, стои во заедничко соопштение на Основното јавно обвинителство и МВР. Според надлежните, ... Прочитај повеќе

Се бараат оставки и одговорност за се почестото угинување на животни во скопската Зоолошка градина

Се бараат оставки и одговорност за се почестото угинување на животни во скопската Зоолошка градина

Се бараат оставки и одговорност за се почестото угинување на животните во Зоолошката градина. Каква е грижата за животните, како се хранат, дали примаат терапии, дали редовно ... Прочитај повеќе

Трагите од пукањето во „Ист Гејт Мол“ водат кон затворот Идризово

Трагите од пукањето во „Ист Гејт Мол“ водат кон затворот Идризово

Трагите за можниот нарачател на неуспешната ликвидација на контроверзниот Раде Трајковски – Штекли од Ист Гејт мол водат кон затворот Идризово. Алфа ексклузивно дознава дека ... Прочитај повеќе

Клучно раното препознавање и брзата реакција – одбележан светскиот ден на мозочен удар 29 октомври

Клучно раното препознавање и брзата реакција – одбележан светскиот ден на мозочен удар 29 октомври

Бројот на пациенти со мозочен удар драстично се зголеми во последните неколку години, алармираат лекарите. На тоа влијаеле повеќе фактори, но пред се постојаниот стрес, ... Прочитај повеќе