-2 C
Скопје
19.01.2019
Почетна Култура

Култура

Концерт на Стинг во Скопје

Позната британска музичка ѕвезда Стинг на 2 јуни следната година ќе одржи концерт на стадионот „Филип Втори“. Ова ќе биде втор концерт планетарно популарниот пејач во Скопје, по настапот...

Парни ваљак, македонски пејачи и група од Косово на новогодишната ноќ во Скопје

Аки Рахимовски и „Парни валјак“, неколку македонски пејачи, ди џеј и косовската група „Офкестра“ ќе ги забавуваат скопјани за новогодишната ноќ. Новогодишната програма ќе почне во 21 часот на Градскиот плоштад „Македонија“...

Концерт на Џибони како завршница од овогодишното издаие на фестивалот „All you need is...

Во ВИП Арената во „Борис Трајковски“ за десетина дена ќе биде одржан голем концерт на Џибони, а покрај него на концерот ќе настапуваат и Влатко Стефановски, заедно со неговото трио, како и...

„Охридско лето“ на 18 декември во МОБ организира концерт на италијанскиот пијанист Емануеле Арчиули

„Охридско лето“ во рамки на активностите што ги спроведува надвор од редовната фестивалска програма, организира голем солистички концерт на пијанистот Емануеле Арчиули, еден од најоригиналните и интересните изведувачи на денешната класична музичка...

Концерт на виртуозот на виолината Вадим Репин и Македонската филхармонија

Македонската филхармонија вечер во 20 часот ќе одржи симфониски концерт под наслов „Магична виолина“, на кој како солист ќе се претстави еден од најголемите виолинисти на денешнината, Вадим Репин од Русија.

Музејот на Македонија ја отвора изложбата „Етнолошкото наследство на малцинските етнички заедници“

Делови од народни носии и накит, како и предмети за домаќинство направени од дрво, текстил, метал и грнчарија, ќе бидат дел од изложбата „Етнолошкото наследство на малцинските етнички заедници“ што ќе ја...

Комеморација за Горан Стефановски во Драмски театар Скопје

Драмскиот театар Скопје денеска ќе одржи комеморација за неодамна починатиот македонскиот драмски писател Горан Стефановски. Покрај ансамблот на НУ Драмски театар Скопје, обраќање за делото на Горан Стефановски ќе...

Дваесет и втора Ораторска вечер на Правниот факултет

На Правниот факултет „Јустинијан Први“ – Скопје при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска ќе се одржи 22-та Ораторска вечер „Иво Пухан“. Ораторската вечер, како и конференција на тема „Право, правда и политика во современиот...

Со претставата „Реалисти“ ќе завршат „Денови на српската култура во Република Македонија“

Претставата „Реалисти“ според текст на белградската авторка Јелена Кајго, а во режија на Срѓан Јаниќијевиќ утре и задутре премиерно ќе биде изведена во Македонскиот народен театар. Со „Реалисти“ ќе биде крунисана годинашната манифестација „Денови на...

Седумдесет години постоење на Националната галерија на Македонија

Во Даут пашин амам вечер ќе биде одбележан јубилејот – 70 години постоење на Национална галерија на Македонија, на кој ќе се обрати премиерот Зоран Заев. Во објектот ќе биде отворена и изложбата насловена „Почетоци...

МОБ со операта „Севилскиот бербер“ гостува во Стара Загора 

Македонската опера и балет денеска ќе ја изведе операта „Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини во рамки на 49. издание на Фестивалот на оперската и балетска уметност во Стара Загора. Гостувањето на МОБ е на покана...
WordPress Image Lightbox Plugin