Зошто е важна семката на авокадото?

Сите ја јадеме внатрешноста на авокадото, а ова е одговорот на прашањето што има семката.

Во неа има 70 посто аминокиселини, со нив се намалува холестерол, се спречуваат срцеви болести.

Помага и за проблеми со штитна жлезда.

Може да ја одвоите кафеавата кора и да ја јадете, но знајте дека вкусот не е пријатен, иако е здрава.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста