Земјотрес од 6,8 степени го погоди Чиле

Силен земјотрес со јачина од 6,8 степени го погоди централниот дел на Чиле, а засега нема податоци за евентуална материјална штета или повредени, соопшти американскиот Центар за геолошки истражувања.

Епицентарот на земјотресот е забележан на 95 километри северозападно од градот Сан Антонио, во регионот Валпраисо, пренесе „АП“.