Здравјето влегува преку устата: Намирници кои се идеална храна за мозокот

Мозокот е орган кој во човечкото тело троши најмногу енергија. Само за неговата работа во текот на денот се трошат околу 20 проценти од внесените калории. Токму затоа му е потребно квалитетно „гориво“ во вид на здрава исхрана, пишува Health24.

Рибата е намирница која го храни нашиот мозок, но тајната се крие во разновидната храна што треба да ја внесуваме за може да функционира на оптимален начин. Рибата е добар избор ако сакате да ја подобрите работата на мозокот, бидејќи содржи омега-3 масни киселини кои го подобруваат протокот на крв во мозокот и ги подобруваат когнитивните функции.

Консумирањето на темно чоколадо исто така може да го спречи опаѓањето на когнитивните функции кои доаѓаат со стареењето.

Боровинките содржат антиоксиданси и многу ја подобруваат комуникацијата меѓу мозочните клетки.

Авокадото е дар од природата, здрав извор на незаситени масти. Докажано е дека е ефективно делува во регулација на крвниот притисок и ја подобрува работата на мозокот.

28 thoughts on “Здравјето влегува преку устата: Намирници кои се идеална храна за мозокот

 1. videos viejos depravadosindonesia pantyyoung indianaunty sexbbw with horselisa kincaidhard gay
  assuncensored chinese massageterror executionmask pornpanties cut opendrunk jerk straightangela gfgay
  etreme1410repe seksi 4gpgranny sucking shemale

 2. brazzers lesbo punishAnty forsed xZooflia gaysmp magelangbukkake pussy funnelGujrat randi sexswinging nettlesmarathon gang bangporn bathroom romanceMorgana fatahard gay
  asshairy missanary povan ecstasy massageInfieles reales
  enGrany fat hot

 3. 3 wives meetPorn sleeping nipplesbathroom sexy mmsgranny pornPorn teen milfjb gayjenny appach analmonica swedish bbwdebt dandy18Aleidas hot pussymporn mom
  italiangirls mustrubtion videosmelly pantyerking a shemaleMonster cock drill

 4. Arianna sinn sexiBangli fuck villagevegas ameteurEspiadas
  bajofaldasdwason millerAwaken fucker pornmilf pooing92jav mom japaneseSekx upAki alomgir fukingwww postpic comshemale lift menpa jab sexav
  commercialgfrevenge annabelle

 5. 2 frend girls90s vivid lesbianepic compartircorrida escenagayamateur usaextreme bdsm emilyNaruto
  parodiaanak smk torajaJaponesas nlmagic potion transformparty meth holemacruel executionsuccubus hentai gameshelf bra 12ava millergay cock tease

 6. sunny leone xxxvideonorma aliciaebony sssbw ridingschool boys wangkingskinny ebony teenpain teen homevictory van tuylublic wanker cumadvantage sleepingjusmine blackangelina ash interacialliving
  in diaperfemdom mattresses lisanneherana mfcsex education japanese

 7. french eva paolacarolina marques shemaleGangbang x artbeautiful ass phuckbooty backshotsdescargar xvideo.comcomic teensporn kajal jizzWank en kichendarcy
  and dianasingapore boy uniformbig pussy cuntsister creampie xvideosChicas colombianas blowjobcum cousin tits

 8. extrim gang bangFilipina videos scandalfet pee fuckhidden bbw sstrapon double delightKawai anri sexinsertions old womenxxx video marathiSuper pain pornsand inside pussyDasani va negrorochelle sea sonminxie
  purrfessional chaturbateGirlfreind birthday gangbangvintage swede loop

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.