Здрав почеток на денот: Чаша топла вода и банана

Бананата е богата со минерали, витамини, влакна и други хранливи состојки и е вистинска енергетска бомба за нашиот организам, бидејќи ја дава сета потреба енергија за вршење на секојдневните активности.

Освен што бананата е здрава, консумирањето со чаша топла вода може да помогне полесно да ги изгубите килограмите. На тој начин бананата го забрзува метаболизмот. Топлата вода помага влакната од овошјето полесно да се сварат. Доколку го комбинирате првиот оброк со здрава исхрана, умерено вежбајте и уште поумерено консумирајте алкохол, па брзо ќе ги видите резултатите.

Покрај тоа, бананата и пиењето топла вода даваат чувство на ситост па сигурно нема брзо да огладнете, а спречуваат и апсорпција на јаглени хидрати, што е од пресудна важност кај согорувањето на масти.

Важно е да ја јадете бананата и водата да ја пиете полека, најмалку половина час потоа да не јадете ништо друго.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста