НАЈНОВИ ВЕСТИ

Заштитете се од рак на кожата со овие 12 едноставни навики

Иако изгледа дека немате сила да слушнете предупредувања за штетните ефекти на УВ зрачењето уште еднаш, застанете. Ракот на кожата е еден од петте најчести карциноми во Европа. Исто така е една од десетте најчести причини за предвремена смрт.

Сепак, тоа не значи дека треба да се скриете од сонцето или да паничите. Доволно е да промените неколку навики и ќе можете да уживате во сончевите зраци без да се грижите за вашето здравје. Ви откриваме како да го постигнете тоа.

Внимавајте на изложување на сонце

Не е најголемиот проблем тоа што повремено поминувате еден ден на плажа. Кога станува збор за рак на кожата, се брои вкупното изложување на сонце. Значи, треба многу повеќе да ги земете предвид сите оние моменти на кои не обрнувате внимание: кога одите до автомобил, возите, шетате со деца или го носите вашето куче на прошетка… Сите овие се моменти кога сте изложени на УВ зрачење. Вие апсорбирате многу повеќе УВ зрачење додека возите автомобил отколку за сите денови поминати на плажа. Затоа, не заборавајте за секојдневна заштита од сонце.

Грижете се, без оглед на видот на кожата

Само затоа што имате потемен тен и не горите лесно на сонце, не значи дека не треба да се заштитите од УВ зрачење. Дури и ако не се плашите од рак на кожата, ќе сакате да се заштитите кога ќе сфатите дека изложувањето на сонце доведува до депигментација, брчки и дамки на лицето.

Не претпоставувајте ништо

Дури и ако преку професијата или начинот на живот сте често изложени на сонце, тоа не значи дека треба да ги кренете рацете и да кажете: „што ќе биде – ќе биде“. Дури и ако сте спасител на плажа, можете да го намалите ризикот од рак на кожата. Запомнете дека никогаш не е доцна да се започне со превенција.

Ставете крем за сончање покрај пастата за заби

Лесно е да се заборави кремот за сончање додека трчате со деца, на работа и назад. Затоа, би било добро да бидете сигурни дека нанесувањето на крем за сончање ќе стане дел од вашата утринска рутина. Ако не се сеќавате да го ставате кремот секое утро, ставете го некаде каде што само треба да го забележите. На пример, покрај пастата за заби.

Научете како да ставите крем за сончање

Не е доволно да ставите малку крем на лицето наутро. За навистина да се заштитите, потребно е да ги покриете лицето, ушите, вратот, изложените делови на рацете и нозете. И, треба да го повторувате тоа на секои два до три часа.

Пробајте различни креми

Ако откриете дека кремата за сончање не одговара на вашата кожа, тоа значи само дека не сте налетале на вистинскиот крем. Пробајте различни видови креми, пронајдете формулација што одговара на вашата кожа. Важно е само заштитниот фактор да биде 30 или поголем.

Направете своја сенка

Сончањето е првата линија на одбрана, но не и единствената. Секогаш бирајте ја страната која е во сенка, ако сте принудени да застанете на отворено, засолнете се. Исто така, не е лошо да носите капа со широк раб.

Не заборавајте на самоиспитување

Постојат три главни типа на рак на кожата и сите тие изгледаат различно. Сепак, не мора да бидете дерматолог за да знаете кога е време за итен случај. Испитајте ја кожата и реагирајте ако забележите: пеги, израстоци, нови бенки со неправилна форма, крварење… Ако не сте сигурни дали промената е опасна, направете фотографија од неа. Кога ќе погледнете за две недели, точно ќе знаете дали проблемот е развиен и во која насока. Овој тип на преглед, кој ги вклучува сите места на телото (вклучувајќи ги стапалата и пазувите), се препорачува еднаш месечно.

Пронајдете дерматолог

Како и со сите други здравствени проблеми, најдобро ќе се грижите за себе доколку најдете добар лекар на кого му верувате и чиј совет го следите. Тој ќе ви покаже кои се критичните точки на вашето тело, ќе ви даде препораки за однесување и ќе ви каже кога да дојдете на контрола. И не смеете да го одложувате.

Внимавајте на вашата исхрана

Обидете се да јадете што повеќе зеленчук и овошје што содржат антиоксиданти, бидејќи тие се безбедна заштита од оштетување на кожата. Исто така, истражувањата покажаа дека алкохолот може да има негативен ефект, додека кофеинот може да има позитивно влијание на кожата.

Проверете ги лековите што ги земате

Кога и да земете нов лек, проверете ги предупредувањата, бидејќи многу лекови нè прават уште почувствителни на УВ зрачење. Меѓу нив има антибиотици, антимикотици, па дури и некои апчиња за контрацепција.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста