За секоја свеченост и пригода: Крем салата со пилешко

Направете вкусна зимска и солена салата со пилешко месо.

СОСТОЈКИ:

  • 200 гр. пилешко
  • 200 гр. пченка
  • 200 гр. кикиритки печени
  • 200 гр. кисела павлака
  • 200 гр. мајонез
  • 200 гр. сусам

ПОДГОТОВКА:

Се вари во солена вода пилешкото месо и се сече ситно, па се става во чинија со пченка која исто така треба да е кратко обарена, па се ставаат и мелени кикиритки и сусамот пропржен на тава.

Се додава павлака и мајонез, зачини и се меша.

Оладете и послужете.

Уживајте!

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста