ВУЧИЌ И ХОТИ ВО ВАШИНГТОН НА 4 СЕПТЕМВРИ: САД ОЧЕКУВААТ ВАЖНИ ПРЕГОВОРИ

Претседателот на Србија Александар Вучиќ и косовскиот премиер Авдулах Хоти се повикани во Вашингтон на 4 септември, каде  ќе се разговара за економијата, бидејќи САД се уверени дека тие теми се првиот чекор во унапредувањето на мировниот процес. Портпаролот на американскиот Национален совет за безбедност Џон Улиот додаде  дека напредокот е во економските прашања, вклучувајќи отворање нови работни места и забрзување на економскиот раст, што е првиот чекор во унапредување на мировниот процес

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста