Возачот на комбето е во струмичката болница, се уште нема резултати за коронавирус

Се уште не се знае дали има и втор заболен од коронавирус во Македонија. Резултатите од тестирањата на струмичкиот шофер кој го возеше комбето со кое од Италија допатува засега единствената заболена од Ковид-19 не се готови. Возачот пристигнал со останатите патници утрината на 26-ти февруари, но дури денеска се пожалил на кашлање и болки во градите. Веднаш бил пренесен во соба за изолација во струмичката болница. Министерот Филипче уверуваше дека возачот немал контакт со други лица во изминативе денови.

„Тој е спроведен е во болницата во Струмица, од тим со полна заштитна опрема и се наоѓа во изолација. Во зависност од тоа какви ќе бидат резултатите ќе се одлучи како ќе се постапува понатаму. Доколку тестот е позитивен тој ќе биде транспортиран да се лекува на Инфективната клиника во изолација, ако е негативен ќе продолжи да се лекува во струмичката болница, на одделение и не во изолација“ – рече министерот Филипче.

Засега единствена заболена со вирусот Ковид19 е 50-годишна жена која се наоѓа на Клиниката за инфективни болести. Надлежните велат дека таа е во стабилна состојба, нема дополнителни компликации и е во фаза на оздравување.

Како негативен се покажа и наодот на струмичанецот кој вчера се обрати до медицинските лица, жалејќи се на покачена телесна температура. И покрај тоа што тој се вратил во земјава на 22-ри февруари, дури вчера почувствувал симптоми на корона.

Во домашна изолација во Скопје и Струмица сега се наоѓаат 11 лица, 7 патници во комбето со кое се возела заболената од коронавирусот и 4 членови на нивните семејства со кои тие имале контакт 24 часа по влезот во земјава. Меѓу нив се наоѓаа и две деца на возраст од околу 4 години. Тие не смеат да излегуваат надвор од објектите кадешто се сместени, ниту пак да примаат посетители. 24 часа се под постојан медицински и безбедносен надзор. Храна и вода им доставуваат луѓе од Црвениот Крст.

Двајца бугарски државјани кои живеат и работат во земјава две недели ќе бидат во домашна изолација во Битола откако пријавиле дека биле во еден од регионите во Италија зафатени со коронавирусот.

Тања Попова

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста