НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во Техеран протести против САД

По убиството на иранскиот генерал Касем Сулејмани, десетици илјади луѓе излегоа на улиците на Техеран во знак на протест против САД.

Бројни демонстранти носеа фотографии со ликот на Сулејмани, а неколку од нив го палеа американското знаме, објави Си-Ен-Ен.

Во Иран е прогласена тридневна жалост по повод смртта на Сулејмани.

Сулејмани, командант на иранската елитна единица Кудс, беше убиен утринава во американски воздушен напад во близина на меѓународниот аеродром во Багдад.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста