Во последните 24 часа 225 новозаразени од Ковид-19, починаа 8 лица

Во последните 24 часа се направени 1841 тестирања, а регистрирани се 225 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 120
-Куманово 10
-Штип 8
-Прилеп 15
-Тетово 17
-Струга 6
-Битола 7
-Охрид 4
-Гостивар 1
-Гевгелија 3
-Струмица 13
-Крива Паланка 2
-Кочани 6
-Пробиштип 2
-Берово 3
-Виница 1
-Делчево 1
-Свети Николе 3
-Кичево 2
-Неготино 1

Починати се 8 лица, два пациенти од Скопје (75г. и 68г.), три пациенти од Гостивар (82, 68 и 65г.), од Кочани (69г.), од Струга (78г.) и Струмица (64г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 159 оздравени пациенти од:

-Скопје 56
-Куманово 13
-Прилеп 10
-Тетово 10
-Струга 2
-Битола 3
-Охрид 1
-Кавадарци 2
-Гостивар 9,
-Гевгелија 2
-Струмица 14
-Крива Паланка 3
-Радовиш 2
-Кочани 14
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 1
-Берово 2
-Делчево 1
-Свети Николе 4
-Кичево 7
-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 197.382 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 19096, бројката на оздравени пациенти е 15645, на починати е 768, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2683.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста