Во поплавите во Јапонија загинаа 62 лица, евакуирани стотици илјади луѓе

Обилните сезонски дождови се очекува повторно да ја погодат Јапонија, додека бројот на загинати како резултат на поплавите и лизгањето на земјиштето на јужниот кинески остров се искачи на 62. Најмалку 17 лица загинаа во Кјушу, каде што рекордните поројни дождови предизвикаа лизгање на земјиштето и поплави во текот на викендот. Работниците за итни случаи и војската се обиделе да стигнат до жителите во руралните области кои започнаа да ги отстрануваат калта и остатоците од нивните домови и канцеларии.На стотици илјади жители им е наредено да ги напуштат своите домови. Сепак, многу луѓе избраа да не одат во засолништа поради страв од коронавирус.

Advertisements