Викендов тргнува воведната мото ГП трка од Херез

Под строги правила и прописи викендов тргнува воведната мото ГП трка од Херез. До крајот низ скратен формат ќе се возат уште 12, на осум различни места, а не се исклучува можноста дополнително да се додадат уште трките за Големите награди на Тајланд, Малезија и Аргентина. Донесени се прецизни и строги мерки кои ќе мора да се почитуваат од сите инволвирани во трките.На првите тренинзи доминираше Марк Маркез кој и оваа сезона важи за голем фаворит за титулата. Домашниот возач кој настапува за Хонда нема конкуренција неколку години, а се чини дека таков ќе биде случајот и во 2020 година.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста