НАЈНОВИ ВЕСТИ

Вебер: Макрон и Орбан и нанесоа штета на демократијата во Европа

Поранешниот кандидат за претседател на Европска комисија и лидер на Европска народна партија (ЕПП), Манфред Вебер ги обвини францускиот претседател Емануел Макрон и унгарскиот премиер Виктор Орбан дека извршиле „напад врз демократска Европа“.

Вебер наведе дека поранешната изјавата на Макрон, дека тој нема искуство да биде претседател на ЕК била дрска и претставува напад врз демократска Европа.

– Макрон заедно со унгарскиот премиер Виктор Орбан формираше оска во Советот. Заедно нанесоа голема штета на европската демократија, посочи Вебер додавајќи оти за неговиот неуспех е виновен и Парламентот, пред се блокот социјалисти.

Вебер наведе дека за развојот на ситуацијата не е виновна избраната претседателка наЕК, Урсула фон дер Лајен.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста