Вчера 11 жртви од COVID-19, а регистрирани се 83 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 700 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-44, Куманово-3, Дебар-2, Штип-5, Прилеп-6, Тетово-3, Велес-4, Битола-5, Кавадарци-1, Гостивар-1, Струмица-2, Крива Паланка-1, Делчево-1, Кратово-1, Ресен-1, Неготино-3.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 419 оздравени пациенти од: Скопје-149, Куманово-28, Штип-19, Прилеп-33, Тетово-19, Велес-24, Битола-21, Охрид-1, Кавадарци-25, Гостивар-16, Гевгелија-5, Струмица-20, Крива Паланка-9, Радовиш-3, Кочани-5, Пехчево-2, Берово-6, Валандово-11, Виница-2, Кратово-2, Свети Николе-5, Кичево-1, Ресен-3 и Неготино-10.

Починати се 11 лица, двајца пациенти од Скопје (85 и 75г.), еден пациент од Велес (62г.), двајца од Битола (64 и 74г.), еден од Кавадарци (71г.),од Гостивар (85г.), од ПЕ Гевгелија/ Богданци (64г), пациент од Струмица (58г.), еден од Крива Паланка (61г.) и еден пациент од Радовиш (70г.). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 81804, бројката на оздравени пациенти е 59650, на починати е 2456, а бројот на активни случаи изнесува 19698.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 35281, активни 11265
• Куманово 4667, активни 549
• Дебар 616, активни 129
• Штип 3267, активни 288
• Прилеп 4143, активни 609
• Тетово 4709, активни 878
• Струга 1996, активни 350
• Велес 2712, активни 497
• Битола 2986, активни 595
• Охрид 2363, активни 594
• Кавадарци 2052, активни 563
• Гостивар 3341, активни 579
• Гевгелија 1128, активни 293 (75 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 189 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2274, активни 631
• Крива Паланка 602, активни 112
• Радовиш 603, активни 117
• Крушево 161, активни 71
• Кочани 1577, активни 236
• Пробиштип 441, активни 45
• Демир Хисар 234, активни 40
• Македонски Брод 210, активни 25
• Пехчево 145, активни 23
• Берово 488, активни 45
• Валандово 302, активни 59
• Виница 442, активни 63
• Делчево 664, активни 200 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 193, активни 22
• Свети Николе 1033, активни 108
• Кичево 1551, активни 245
• Ресен 635, активни 141
• Неготино 988, активни 326 (154 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 700 теста се преку: ИЈЗ-115, ЦЈЗ Скопје-37, Авицена-0, Биотек-0, МАНУ -62, Жан Митрев (Филип Втори)-106, Систина со PCR метода -298, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-4, ГАК-27, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -51, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 394.329 тестирања на Ковид -19.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста