УЕФА ПОКРЕНА ДИСЦИПЛИНСКА ПОСТАПКА ПРОТИВ РЕЛА, БАРСЕЛОНА И ЈУВЕНТУС

Истрагата на етичкиот и дисциплинскиот инспекторат на УЕФА доведе до покренување на дисциплинска постапка против Реал Мадрид, Барселона и Јувентус, а се во врска со обидот за создавање на Европската фудбалска Супер лига. Од Нион велат дека станува збор за потенцијално кршење на законската рамка на УЕФА што овие клубови може да ги доведе до ситуација да плаќаат големи казни, а не е исклучено да дојде и до суспензија од постоечките натпреварување во период од две години.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста