Три лоши навики поради кои изгледате и се чувствувате уморно

Расположението, здравјето и изгледот зависат од вашите животни навики

Кога ќе ги слушнете фитнес тренерите кои истакнуваат дека треба да го започнете денот со вежбање и здрав доручек, не го игнорирајте тоа.

Имено, тоа се некои од основните причини кои влијаат на расположението.

Ова се трите најлоши навики поради кои се чувствувате поспано и безволно секој ден.

Недостаток од сон

До три часот наутро „висите“ на мобилниот и тогаш со мака станувате во 6 наутро? Престанете да го правите тоа. Практикувајте здрава рутина која се состои од релаксација, готвење, лесни вечерни вежби, читање книги наместо гледање телевизија или скролање по телефонот.

Не се движите доволно

Секој ден треба да одвоите барем еден час за некоја физичка активност. Без разлика дали станува збор за пешачење во паркот или тренинг во теретана, физичката активност е неопходна за нормално функционирање на телото.

Јадете премногу и се храните нездраво

Едно колаче, половина сендвич, кафе, тестенини. Јаглехидратите содржат голема количина на шеќер и се причина зошто не можете да ослабете.

Планирајте ги вашите оброци: јадете овошје, зеленчук, протеини и ограничете го внесот на грицки и слатка храна кои се штетни за вашиот организам.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста