Почетна Тагови Скопје

Таг: Скопје

Раст на „Алкалоид“ – зголемени извозот, добивката, инвестициите, вработувањата

„Алкалоид АД“ Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари – јуни 2019 година, покажуваат неревидираниот единечен и неревидираниот консолидиран Биланс на успех. Според единечниот...

Посетата на Папата ги испразни скопските улици, граѓаните останаа дома

Навидум празно Скопје. На денот кога низ главната метропола прошета врховниот свештеник на римокатоличката црква, низ скопските улици недостасуваше вообичаениот сообраќаен метеж. Освен празните...

Скопје – полупразно, но убаво

Градот убав – полупразен. Вообичаениот метеж низ најфрекфентните скопски улици денеска го нема. Нема гужва ниту во познатите кафулиња во центарот на метрополата. Ова...

Какво време нè очекува денеска?

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Врнежите ќе бидат пообилни во текот...

Загадувањето ги наполни болниците – дечињата најзагрозени

Клиниките за детски болести и белодробни заболувања полни со пациенти. Околу 150 деца дневно завршуваат на државната детска клиника најголем дел со...

Шилегов ја сподели маката со скопјани: И јас го дишам истиот...

„Дишеме отров секоја зима. Ќе ставиме крај на градежното дивеење низ градот. Ќе го направиме Скопје онака како што доликува. Нема повеќе да има...

Скопје руши рекорди – шести најзагаден град во светот

Скопје полека, но сигурно се искачува на врвот на неславните светски листи по загаденост на воздухот. Македонската метропола се најде на шестото место по...