23 C
Скопје
25.03.2019
Почетна Тагови Референдум

Таг: Референдум

Пендаровски призна: Референдумот правно пропадна

Пенадровски призна - Референдумот не успеа бидејќи не беше постигнат определениот цензус. За разлика од премиерот Заев и министрите во владата кои по секоја...

Експерти: Бојкотот беше гласно „НЕ“ од народот

Наместо да калкулираат, пратениците треба да го слушнат гласот на народот, кој бојкотирајќи се изјасни „против“ преспанскиот договор, смета академик Митко Маџунков, и порачува...

АЛФА НА ТЕРЕН: Гласањето во општина Аеродром се одвива без нерегуларности

По доаѓањето на избирачкото место на гласачот најнапред му се проверуваат документите за лична идентификација, и тој се потпишува во изводот од Избирачкиот список....

Каракамишева: Уставниот суд денеска не се издигна од политичките води

Жално е што Уставниот суд денеска не се издигна од политичките води и со правни аргументи не разговараше за поднесените иницијативи, истакна професорката по...

Тодоров ќе гласа и “ЗА” и “ПРОТИВ” на референдумот

Ќе излезам и ќе гласам „за“ ЕУ и НАТО, а „против“ договорот е ставот на екс министерот за здравство Никола Тодоров, за референдумското изјаснување...

Стартува кампањата за претстојниот референдум

Собранието официјално почнува кампањата за претстојниот референдум на кој граѓаните на 30 септември треба да се изјаснат дали се за членство во ЕУ и...

Предреферендумски економијата „процвета“ – со НАТО и ЕУ ќе ни тргне...

Прогресивниот данок ќе почека, референдумската кампања ја одложи и летната дебата, но и неговото воведување, кое Владата го најавуваше за од 1 јануари следната...

Движење „Бојкотирам“: Северна никогаш, Македонија засекогаш

Со бојкот ќе ѝ порачаме на Европа дека никој не може да ни го промени идентитетот, а Владата доколку сакаше да го дознае ставот...

Власта тера кампања со државни пари, но на ОБСЕ му продава...

Властите веќе си ја  тераат пропагандата  за референдумот со државни пари, а од друга страна  ги информирале ОБСЕ/ОДИХР дека сите учесници, па дури и...

ОБСЕ молчи за прашањето три во едно со осум можни одговори

Молк на меѓународната заедница и ОБСЕ/ОДИХР за референдумското прашање, три во едно, со 8 можни одговори кое доколку исходот е позитивен предвидува целосен ремонт...

Продолжуваат заканите за војна ако референдумот не успее

Албанците со или без Македонците ќе продолжат на патот кон ЕУ и НАТО, доколку референдумот не успее. Со овие зборови се огласи несудениот советник...
WordPress Image Lightbox Plugin