Почетна Тагови лекари

Таг: лекари

Предизборно Владата одлучи да им ги зголеми платите на лекарите

По најавата за избори, неколкуте средби помеѓу синдикатите и здравствените власти веднаш вродија со плод, па за раст на платите се постигна конечен договор....

Многу ветувања, мала реализација – здравството останува „клинички случај“

Околу 1600 лекари и медицински сестри се уште чекаат да добијат договор на неопределено време. Филипче уште пред три месеци им ветуваше оти ќе...

Државните болници „губат“ по 100 медицински сестри годишно

Ниски плати, лоши услови за работа, недоволно платени дежурства. Ова се само дел од причините поради кои околу 100 медицински сестри годишно си заминуваат...

Прилепските матични лекари револтирани од новите казнени политики на ресорното минисетрство

53 матични лекари од Прилеп, незадоволни од актуелните казнени политики на Министерството за здравство, денеска, со мирен протест го изразија својот револт, барајќи тие...

Протест на матичните лекари од Кочани

Матичните лекари и медицинските сестри од приватните здравствени установи од Кочани излегоа на мирен протест пред подрачната единица на Фондот за здравствено осигурување за...