Почетна Тагови Facebook

Таг: Facebook

Сиромаштијата расте, власта најавува социјална реформа

Инертни и бирократизирани се центрите за социјална работа, оценуваат од детската амбасада „Меѓаши“. Од таму појаснуваат наместо на терен, социјалните работници се затворени во...

Родителите на болни деца повеќе се потпираат на сограѓаните отколку на...

Родителите на 15-годишната Сара Настеска од Охрид кои молеа за помош за лекување на девојчето во странство, на кое и е потребна трансплантацијата на...

Алармантни бројки – поради загадениот воздух над 100 деца секој ден...

Поради загадувањето на воздухот клиниките за детски болести и белодробни заболувања се полнат со пациенти. По 100 деца дневно завршуваат во болницата на Козле...

КЗД – Судот го дискриминирал поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ...

Државната Комисијата за заштита од дискриминација утврди дека Никола Груевски во изминатиот период бил жртва на директна дискриминација од страна на Основниот суд Скопје...

Ако се намали загадувањето до светски стандарди, ќе се избегнат повеќе...

Секојдневното вдишување канцерогени честички значи болест, но и смрт. Според Европската агенција за животна средина, во земјава повеќе од 3.000 лица годишно умираат како...

Шилегов ја сподели маката со скопјани: И јас го дишам истиот...

„Дишеме отров секоја зима. Ќе ставиме крај на градежното дивеење низ градот. Ќе го направиме Скопје онака како што доликува. Нема повеќе да има...

Скопје руши рекорди – шести најзагаден град во светот

Скопје полека, но сигурно се искачува на врвот на неславните светски листи по загаденост на воздухот. Македонската метропола се најде на шестото место по...

Расте бројот на загинати работното место

Расте бројот на загинати на работно место. Само за девет месеци 30 работници загинале на работа, велат од Македонското здружение за безбедност и здравје. -...

Ребалансот пред пратениците – за власта минимална корекција, за опозицијата потврда...

Минимално е прекројувањето на државната каса која е во добра состојба. Ова е ставот на власта. Со ребалансот е намалена проекцијата за раст од...

Наместо 24 заостанати плати, засега само по 100 денари за работниците...

Гнев, разочараност и вчуденевиденост на лицата на вработените од ОХИС што повторно протестираа пред Владата, откако им беше соопштено дека ќе ќе добијат по...

Талат Џафери бара Ѓорге Иванов да го деблокира законот за јазиците

Претседателот на Собранието, по се изгледа не се откажува од Тиранската Платформа. Талат Џафери вели дека Ѓорге Иванов нема да може повторно да одбие...