Почетна Тагови Facebook

Таг: Facebook

Загадениот воздух ја влошува состојбата на заболените од ХОББ

Загадениот воздух придонесува за вложување на состојбата на околу 100.000 луѓе кои имаат хронична опструктивна белодробна болест (ХОББ), предупредуваат лекарите. Минатата година, бројот на...

Македонците пијат антибиотици како бомбони, и кога треба и кога не...

Oколу четири проценти од граѓаните секојдневно користат антибиотици, а многумина купуваат на своја рака, без рецепт. Минатата година биле препишани 1,8 милиони рецепти. -Ја достигнуваме...

Митовска: Најголемата опозициска партија не беше вклучена во процесот за спогодба...

Најголемата опозициска политичка партија не беше вклучена во процесот на спогодба со Грција, изјави во емисијата „Отворено на Алфа“, Слаѓана Митовска од ВМРО-ДПМНЕ. -Имавме и...

Дали ќе има покачување и за медицинските сестри?

Ќе попушти ли министерот Филипче под притисокот од медицинските сестри? Откако вчера се заканија со протести доколку и тие не добијат покачување, тој уверува...

Зголемувањето на платите на специјалистите предизвикува раздор, сестрите најавуваат и протести

Или еднаквост или протести. Сестрите и болничарите контра лекарите специјалисти. И тие сакаат дел од колачот. Синдикатот на Клинички центар тврди дека најавеното зголемување...

Смртта на родилката од Гевгелија останува мистерија

Остануваат нејасни причините за смртта на 31-годишната родилка од Гевгелија, Елизабета Савиќ Динева, чии живот згасна пред четири месеци на скопските клиники. Министерот Филипче...

По четири месеци смртта на родилката од Гевгелија останува мистерија –...

Четири месеци по смртта на Елизабета Савиќ Динева, нема одговор поради што згасна животот на 30-годишната родилка. Министерот за здравство Филипче, зад камерите, за...

Случајот за ѕверски претепаното бебе сè уште во предистражна постапка

И по четири месеци нема епилог за случајот со бебето кое со скршен череп заврши на скопските клиники. Детето, кое било ѕверски тепано, 8...

Трамп навреден од идејата на Макрон за „европска армија“

Американскиот претседател Доналд Трамп го оквалификува како „многу навредлив“ предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон дека Европа треба да гради своја армија за да...

Собрание – седници на две собраниски комисии

Во Собранието на Република Македонија ќе заседаваат Комисијата за уставни прашања и Комисијата за транспорт, врски и екологија. Пред Комисијата за уставни прашања се нацрт-амандманите 33,...

Сончев викенд, од среда пад на температурите

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, по одделни котлини со појава на утринска магла. Утринската температура ќе се движи од...