Почетна Тагови Facebook

Таг: Facebook

Лекови на рецепт без квоти од утре во туристичките центри

Лекови на рецепт ќе има секој ден во месецот, и тоа од утре, ама само во регионите на туристичките места Охрид, Струга, Дојран, околината...

Мицкоски: На Македонија ѝ се заканува „грчко сценарио“ поради задолжувања

Празната државна каса ќе се полни од нови задолжувања, борч кој нема да можеме да го вратиме, предупредува опозицијата. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски тврди...

Новиот клинички ќе не заборчи најмалку половина милијарда евра

Државата ќе позајми 500 милиони евра од три банки за изградба на новиот Клинички центар, кој ќе биде готов дури за седум години. Колку...

Болните од целијакија со месеци чекаат ФЗО да им ги врати...

Болните од целијакија, на кои единствениот лек им е безглутенска диета, веќе три месеци ја чекаат ветената рефундација на средствата од Фондот за здравствено...

Повредените во автобуската несреќа кај Ласкарци почнаа да ги добиваат ветените...

Четири месеци од сообраќајната несреќа што се случи кај Ласкарци, а по објавата на Алфа, повредените конечно добија парична помош од по 15.000 денари,...

Хроничен недостаток на лекари – со субвенции ќе се стимулираат специјализации

На универзитетските клиники се работи со помалку офталмолози, уролози, ендокринолози, педијатри, гинеколози, a хроничен е недостатокот и на анестезиолози и гинеколози. Освен во овие...

Преживеаните во несреќата кај Ласкарци заборавени од властите

„Властите не излажаа дека ќе ни помогнат“, реагираат граѓани што се превезуваа во автобусот на патот Скопје – Тетово на кобниот 13 февруари, што...

Државните болници „губат“ по 100 медицински сестри годишно

Ниски плати, лоши услови за работа, недоволно платени дежурства. Ова се само дел од причините поради кои околу 100 медицински сестри годишно си заминуваат...

Колку пари и од кого ќе позајмиме за изградба на нов...

Колку пари и од кого Владата ќе позајми за изградба на долго најавуваниот нов Клинички центар ќе се знае за околу две недели. Владата...

Посетата на Папата ги испразни скопските улици, граѓаните останаа дома

Навидум празно Скопје. На денот кога низ главната метропола прошета врховниот свештеник на римокатоличката црква, низ скопските улици недостасуваше вообичаениот сообраќаен метеж. Освен празните...

Морбилите ја земаа и четвртата жртва – десетмесечно бебе почина на...

Десетмесечно бебе не успеа да се избори за живот. Тоа се заразило со мали сипаници, според лекарите немало други заболувања, а по две недели...