18.9 C
Скопје
20.08.2019
Почетна Тагови Facebook

Таг: Facebook

Скопјанецот што сè уште се бори за живот, западно-нилска треска добил...

Скопјанецот заразен со западно-нилска треска, кој сè уште е во тешка состојба и се бори за живот, вирусот го фатил во земјава. Според епидемиолошкиот...

Масовно иселување – само лани од Македонија заминале над 24 илјади...

И младо и старо, лекари, инженери, монтери, ѕидари, програмери, архитекти, келнери, шанкери, работници. Цели семејства масовно се иселуваат од земјава. Последните статистики од Еуростат...

Детска кардиохирургија под лупа на Антикорупциска

Дали клиниката „Жан Митрев“ легално се стекнала со дозвола да оперира деца до една година? Каков вид на договор за јавно-приватно партнерство е склучен...

Властите да имаат слух за најдобрите решенија, бараат гинеколозите

Наместо специјалистите да работат како матични, можат дел од вкупно 150 гинеколози од примарното здравтсво два дена неделно да одат во градовите каде што...

Чадиковски повеќе не е вработен во „Жан Митрев“, кој ќе ги...

Единствениот лиценциран детски кардиохирург Чадиковски и офијално ја напушти Клиниката „Жан Митрев“. Тој се спогодил да замине веднаш, без отказен рок, а по него...

Чадиковски даде отказ, Жан Митрев оперира, ама без лиценца – што...

Судирот во Клиниката „Жан Митрев“ за операции на срце на деца до една година добива нова димензија. Откако, детскиот хирург Владимир Чадиковски потврди дека...

Лекови на рецепт без квоти од утре во туристичките центри

Лекови на рецепт ќе има секој ден во месецот, и тоа од утре, ама само во регионите на туристичките места Охрид, Струга, Дојран, околината...

Мицкоски: На Македонија ѝ се заканува „грчко сценарио“ поради задолжувања

Празната државна каса ќе се полни од нови задолжувања, борч кој нема да можеме да го вратиме, предупредува опозицијата. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски тврди...

Новиот клинички ќе не заборчи најмалку половина милијарда евра

Државата ќе позајми 500 милиони евра од три банки за изградба на новиот Клинички центар, кој ќе биде готов дури за седум години. Колку...

Болните од целијакија со месеци чекаат ФЗО да им ги врати...

Болните од целијакија, на кои единствениот лек им е безглутенска диета, веќе три месеци ја чекаат ветената рефундација на средствата од Фондот за здравствено...

Повредените во автобуската несреќа кај Ласкарци почнаа да ги добиваат ветените...

Четири месеци од сообраќајната несреќа што се случи кај Ласкарци, а по објавата на Алфа, повредените конечно добија парична помош од по 15.000 денари,...