9.6 C
Скопје
22.03.2019
Почетна Тагови ЕУ

Таг: ЕУ

Курц го поддржа Западен Балкан за членство во ЕУ

Австрија ги поддржува стремежите на земјите од Западен Балкан да станат членки на Европската унија, изјави австрискиот канцелар Себастијан Курц по работната средба која...

Мицкоски: Интеграција во ЕУ е невозможна мисија со ваква Влада

Со најавените уставни измени, покрај менувањето на името, ќе дојде и до редефинирање на државата со што Македонија ќе стане бинационална творба, вели лидерот...

Тодоров ќе гласа и “ЗА” и “ПРОТИВ” на референдумот

Ќе излезам и ќе гласам „за“ ЕУ и НАТО, а „против“ договорот е ставот на екс министерот за здравство Никола Тодоров, за референдумското изјаснување...

ЕУ подготвена на отстапка во договорот за Брегзит

Европската комисија ја разгледува можноста да попушти во преговорите за Брегзит, во делот на основите слободи на движење, што е една од најчувствителни точки...

Правосудството прво под лупата на ЕУ

Состојбата во правосудството, реформите во оваа сфера, законите, колку во земјава има владеење на правото, транспаретни и ефикасни судови, непристрасни судии и јавни обвинители,...

Доц. Д-Р Спасеновски: Референдумското прашање мора да биде јасно и недвосмислено

Дали јасните позиции на опозицијата за недвосмислено референдумско прашање, го урнаа однапред планираното сценарио на власта за  евентуална манипулиција со граганите  со вметнување на...

ХАН- ПРОМЕНА НА ИМЕТО НЕ Е ДОВОЛНО ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ,...

Промената на името не е единствениот услов за влез во ЕУ – потребни се темелни реформи на кои мора многу да се работи. Еврокомесарот...
WordPress Image Lightbox Plugin