Почетна Тагови Алфа ТВ

Таг: Алфа ТВ

Грипот ги зеде и првите жртви во Македонија

За два дена – две жртви. Грипот зема замав и во Македонија. 25 годишна девојка од Охрид почина на КАРИЛ поради компликации...

За пензионерите засега ништо од „планот за живот“ на СДСМ

Владините ветувања за подобар живот за пензионерите и повозрасните работници остануваат само на хартија. Според предизборните ветувања, за кои...

Ципрас им ја соопшти „вистината за Преспанскиот договор“ на Грците

Со видео во траење од речиси две минути, објавено на социјалните мрежи, грчкиот премиер Алексис Ципрас, на граѓаните им ги разрешува дилемите...

Загадувањето ги наполни болниците – дечињата најзагрозени

Клиниките за детски болести и белодробни заболувања полни со пациенти. Околу 150 деца дневно завршуваат на државната детска клиника најголем дел со...

Стефаноски: Македонија не научи ништо од грешките во однос на безбедноста,...

Во овие 25 години глобалните служби менуваа три модели. Ние не учиме од грешките, ако земеме анализа на УБК ќе стигнеме до таков заклучок,...

Пендаров: Во Македонија не се имплементираат законите

Во Македонија не е проблем немање на законска рамка, туку недостига имплементација на законите, вели Тодор Пендаров. -Европјаните се луѓе исто како нас. И претходно...

Андонов: Целокупниот безбедносен систем има потреба од реформирање

УБК како орган на државата треба ги извршува по закон утврдени обврски, а на истата и треба реформа, вели универзитетскиот професор Оливер Андонов. -УБК мора да...

Собранието му го одзеде пратеничкиот имунитет на Груевски, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ...

Со 62 гласа „за“ Собранието на Република Македонија вечерва, без расправа, на пленарна седница ја прифати препораката на Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања...

Додека обвинителство сè уште го истражува претходниот, Филипче најави нов тендер...

Министерот Филипче не се откажува од 35 милионскиот тендер за набавка на лабораториски реагенси за крвни анализи. Нов јавен оглас ќе биде распишан во...

Загадениот воздух ја влошува состојбата на заболените од ХОББ

Загадениот воздух придонесува за вложување на состојбата на околу 100.000 луѓе кои имаат хронична опструктивна белодробна болест (ХОББ), предупредуваат лекарите. Минатата година, бројот на...

По четири месеци смртта на родилката од Гевгелија останува мистерија –...

Четири месеци по смртта на Елизабета Савиќ Динева, нема одговор поради што згасна животот на 30-годишната родилка. Министерот за здравство Филипче, зад камерите, за...