Почетна Тагови Алфа ТВ

Таг: Алфа ТВ

На народот не му е до славење, експерти ја обвинуваат владината...

Ниските плати, а високите цени за живејачка и нефункционалноста на целокупниот државен систем - само дел од причините за незадоволство на граѓаните што е...

Властите да имаат слух за најдобрите решенија, бараат гинеколозите

Наместо специјалистите да работат како матични, можат дел од вкупно 150 гинеколози од примарното здравтсво два дена неделно да одат во градовите каде што...

Eдна година живот со вештачко срце – Горан Спиров вели живее...

Четириесет и седумгодишниот штипјанец Горан Спиров, се буди, заспива и веќе една година живее со овој звук. На чукањето на вештачкото срце, веќе се...

Нејасни идните планови на здравствените власти за јавно-приватните партнерства

По осум месеци од споделените идеи на власта за јавно-приватно партнерство во државните болници, останува непознато што точно во пракса би значеле истите за...

Државните болници „губат“ по 100 медицински сестри годишно

Ниски плати, лоши услови за работа, недоволно платени дежурства. Ова се само дел од причините поради кои околу 100 медицински сестри годишно си заминуваат...

Ден на трудот – некој на скара, некој на работа

1 мај – празник на трудот, неработен, ама само за дел од работниците. За кого како...некој на грчките острови на одмор за велигденскиот продолжен...

Острицата на безбедноста „ЕСЗ Тигар“ меѓу првите во светот

Врвот на острицата на македонската полиција - ЕСЗ Тигар, повторно потврди дека за нив нема невозможна мисија. Месецов предизвик им беше меѓународниот натпревар во...

За една недела 121 заразени со морбили, теренската вакцинација ќе почне...

Вакцинацијата со МРП низ училиштата не започна. Министерот Филипче вели дека барем започнале подготовките, а од здравствениот дом кусо посочија оти пратиле екипи на...

„Мој термин“ на „стенд-бај“ поради морбили

Нема прегледи во Детската клиника и во болницата за белодробни заболувања во Козле. Најмалите пациенти најмалку еден месец нема да се примаат,...

Ратсе бројот на заразени од мали сипаници, најмалиот пациент е тримесечно...

Тримесечно бебе заразено со мали сипаници е најмалиот пациент на Инфективната клиника. Во критична состојба е и тригодишно дете со церебрална парализа...

Време – Претладне сончево и ветровито, попладне дожд

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а преку ден со засилен јужен ветер. Во попладневните часови...