11.4 C
Скопје
25.04.2019
Почетна Тагови Алфа ТВ

Таг: Алфа ТВ

За една недела 121 заразени со морбили, теренската вакцинација ќе почне...

Вакцинацијата со МРП низ училиштата не започна. Министерот Филипче вели дека барем започнале подготовките, а од здравствениот дом кусо посочија оти пратиле екипи на...

„Мој термин“ на „стенд-бај“ поради морбили

Нема прегледи во Детската клиника и во болницата за белодробни заболувања во Козле. Најмалите пациенти најмалку еден месец нема да се примаат,...

Ратсе бројот на заразени од мали сипаници, најмалиот пациент е тримесечно...

Тримесечно бебе заразено со мали сипаници е најмалиот пациент на Инфективната клиника. Во критична состојба е и тригодишно дете со церебрална парализа...

Време – Претладне сончево и ветровито, попладне дожд

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а преку ден со засилен јужен ветер. Во попладневните часови...

Грипот ги зеде и првите жртви во Македонија

За два дена – две жртви. Грипот зема замав и во Македонија. 25 годишна девојка од Охрид почина на КАРИЛ поради компликации...

За пензионерите засега ништо од „планот за живот“ на СДСМ

Владините ветувања за подобар живот за пензионерите и повозрасните работници остануваат само на хартија. Според предизборните ветувања, за кои...

Ципрас им ја соопшти „вистината за Преспанскиот договор“ на Грците

Со видео во траење од речиси две минути, објавено на социјалните мрежи, грчкиот премиер Алексис Ципрас, на граѓаните им ги разрешува дилемите...

Загадувањето ги наполни болниците – дечињата најзагрозени

Клиниките за детски болести и белодробни заболувања полни со пациенти. Околу 150 деца дневно завршуваат на државната детска клиника најголем дел со...

Стефаноски: Македонија не научи ништо од грешките во однос на безбедноста,...

Во овие 25 години глобалните служби менуваа три модели. Ние не учиме од грешките, ако земеме анализа на УБК ќе стигнеме до таков заклучок,...

Пендаров: Во Македонија не се имплементираат законите

Во Македонија не е проблем немање на законска рамка, туку недостига имплементација на законите, вели Тодор Пендаров. -Европјаните се луѓе исто како нас. И претходно...

Андонов: Целокупниот безбедносен систем има потреба од реформирање

УБК како орган на државата треба ги извршува по закон утврдени обврски, а на истата и треба реформа, вели универзитетскиот професор Оливер Андонов. -УБК мора да...