15.7 C
Скопје
20.06.2019
Почетна Тагови загадување

Таг: загадување

Нема маски за хронично болните

Хронично болните се уште ги чекаат специјалните заштитни маски кои пред околу два месеци ги најави министерот Филипче. Во декември лани, Филипче...

Загадувањето ги наполни болниците – дечињата најзагрозени

Клиниките за детски болести и белодробни заболувања полни со пациенти. Околу 150 деца дневно завршуваат на државната детска клиника најголем дел со...

Бошњаковски: Владата превзема краткорочни интервентни мерки за намалување на аерозагадувањето

Владата првпат во историјата на Република Македонија како стратегиски приоритет го стави аерозагадувањето и борбата против аерозагадувањето. Во координација со сите општини во Скопје...

Загадувањето ја чини Македонија пари, но и човечки животи

Загадувањето ја чини Македонија повеќе од 300 милиони евра годишно, односно 3,2 проценти од БДП, се наведува во извештајот на Светска банка, каде се...

Петиција „Нула толеранција за (аеро)загадување и загрозување на животот“

Здружението за социјални иновации и одржлив развој „РАДАР“, Новинари за човекови права, Првата детска амбасада „Меѓаши“ и Зелениот институт, по повод меѓународниот Ден на...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ поднесоа информација до собранието за енормното загадување на...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ денеска во Собранието на Република Македонија поднесоа Информација за енормното загадување на амбиентниот воздух во Република...

Скопје со дрон ги лоцира изворите на загадување на воздухот

Градот Скопје викендов  го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана...

Ако се намали загадувањето до светски стандарди, ќе се избегнат повеќе...

Секојдневното вдишување канцерогени честички значи болест, но и смрт. Според Европската агенција за животна средина, во земјава повеќе од 3.000 лица годишно умираат како...

Шилегов ја сподели маката со скопјани: И јас го дишам истиот...

„Дишеме отров секоја зима. Ќе ставиме крај на градежното дивеење низ градот. Ќе го направиме Скопје онака како што доликува. Нема повеќе да има...

Скопје руши рекорди – шести најзагаден град во светот

Скопје полека, но сигурно се искачува на врвот на неславните светски листи по загаденост на воздухот. Македонската метропола се најде на шестото место по...