23 C
Скопје
25.03.2019
Почетна Тагови Влада

Таг: Влада

Бошњаковски: Владата превзема краткорочни интервентни мерки за намалување на аерозагадувањето

Владата првпат во историјата на Република Македонија како стратегиски приоритет го стави аерозагадувањето и борбата против аерозагадувањето. Во координација со сите општини во Скопје...

Општина Гевгелија доби од Владата 60,7 милиони денари за раздолжување

Владата на Република Македонија и одобри на општина Гевгелија 60,7 милиони денари за плаќање на стари долгови кон доверителите. Основните буџетски приходи на општината...

Наместо 24 заостанати плати, засега само по 100 денари за работниците...

Гнев, разочараност и вчуденевиденост на лицата на вработените од ОХИС што повторно протестираа пред Владата, откако им беше соопштено дека ќе ќе добијат по...

Каракамишева: Уставниот суд денеска не се издигна од политичките води

Жално е што Уставниот суд денеска не се издигна од политичките води и со правни аргументи не разговараше за поднесените иницијативи, истакна професорката по...

Предреферендумски економијата „процвета“ – со НАТО и ЕУ ќе ни тргне...

Прогресивниот данок ќе почека, референдумската кампања ја одложи и летната дебата, но и неговото воведување, кое Владата го најавуваше за од 1 јануари следната...

Дали Власта го подигнува влогот – предреферендумски притисок врз јавната администрација

До каде ќе оди Владата и кои се методи ќе ги искористи во напорите да ги убеди граѓаните да излезат на референдумот на 30....

Власта тера кампања со државни пари, но на ОБСЕ му продава...

Властите веќе си ја  тераат пропагандата  за референдумот со државни пари, а од друга страна  ги информирале ОБСЕ/ОДИХР дека сите учесници, па дури и...

„Бојкотирам“ со контракампања на владините „факти за договорот“

„За“ и „против“ референдумот. Владата и движењето „Бојкотирам“ со свои факти за „преспанскиот“ договор. Според „владините“, договорот за решавање на македонско – грчкиот спор за...

Нетранспарентна транспарентност – Владата информира само по реакција на јавноста

И по 24 часа МВР нема одговор на прашањата на Алфа за скандалот со полицискиот „Ренџ ровер дискавери спорт“ кој за Илинден беше виден...
WordPress Image Lightbox Plugin