14.4 C
Скопје
17.07.2019
Почетна Тагови Венко Филипче

Таг: Венко Филипче

Нејасни идните планови на здравствените власти за јавно-приватните партнерства

По осум месеци од споделените идеи на власта за јавно-приватно партнерство во државните болници, останува непознато што точно во пракса би значеле истите за...

Хроничен недостаток на лекари – со субвенции ќе се стимулираат специјализации

На универзитетските клиники се работи со помалку офталмолози, уролози, ендокринолози, педијатри, гинеколози, a хроничен е недостатокот и на анестезиолози и гинеколози. Освен во овие...

За една недела 121 заразени со морбили, теренската вакцинација ќе почне...

Вакцинацијата со МРП низ училиштата не започна. Министерот Филипче вели дека барем започнале подготовките, а од здравствениот дом кусо посочија оти пратиле екипи на...

„Мој термин“ на „стенд-бај“ поради морбили

Нема прегледи во Детската клиника и во болницата за белодробни заболувања во Козле. Најмалите пациенти најмалку еден месец нема да се примаат,...

Што ќе се случи со парцелата на Клинички центар вредна 100...

Над 200 илјади квадратни метри во најатрактивниот дел од метрополата. Пазарната вредност на парцелата на која сега се наоѓа Клиничкиот Центар може...

Нема маски за хронично болните

Хронично болните се уште ги чекаат специјалните заштитни маски кои пред околу два месеци ги најави министерот Филипче. Во декември лани, Филипче...

До Нова година јавно-приватна детска кардиохирургија?

Ќе се стави ли клуч на врата на државната детска кардиохирургија? Овој оддел до крајот на годинава веројатно ќе се пресели во приватна болница...

Додека обвинителство сè уште го истражува претходниот, Филипче најави нов тендер...

Министерот Филипче не се откажува од 35 милионскиот тендер за набавка на лабораториски реагенси за крвни анализи. Нов јавен оглас ќе биде распишан во...

Дали ќе има покачување и за медицинските сестри?

Ќе попушти ли министерот Филипче под притисокот од медицинските сестри? Откако вчера се заканија со протести доколку и тие не добијат покачување, тој уверува...