Стоилковски: Обвинителство да испита како Филипче со државна плата стигна до имот од 15.500 м2 “Шпанско Село 2” на Водно

ВМРО-ДПМНЕ денеска до Основното јавно обвинителство и Републичкото јавно обвинителство ги поднесе индициите за сторен криминал и можна корупција во врска со скандалот Шпанско село 2.

„Ги поднесовме индициите и очекуваме институциите сами овој пат да поработат експедитивно, како што експедитивно поднесуваат обвиненија и носат пресуди кога станува збор за оние што имаат критика кон власта, кон октоподот, кон Зоран Заев, па да видиме со каква експедитивност ќе поработат Вилма Русковска, Љубомир Јовевски и другите обвинители туку во Републичкото и основното јавно обвинителство, како и обвинителството за организиран криминал и корупција.

Сметаме дека постојат сериозни индиции кои што одат до откривање на сериозен криминал и корупција, на кршење на законот за јавни набавки и сметаме дека со ова ќе се покаже дали Венко Филипче ќе остане незаменлив за октоподот на власт предводен од Зоран Заев или пак хибридниот режим ќе упати порака „многу си ги одбрал друже“.
Очекуваме реакција од страна на јавното обвинителство“ – рече портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста