Состојба до 21.04.2021: 47 починати и 627 нови случаи од 2.865 тестирања

Во последните 24 часа се направени 2.865 тестирања, а регистрирани се 627 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 218
-Битола 66
-Куманово 54
-Прилеп 31
-Охрид 22
-Струмица 21
-Тетово 20
-Велес 19
-Штип 18
-Кавадарци 16
-Гостивар и Кичево по 15
-Кочани 13
-Гевгелија 12
-Свети Николе и Берово по 9
-Струга 8
-Дебар 7
-Ресен и Виница по 6
-Валандово 5
-Неготино, Радовиш, Делчево, Пробиштип, Демир Хисар и Пехчево по 4
-Крива Паланка, Кратово и Македонски Брод по 3
-Богданци и Македонска Каменица по 2

Пријавени се вкупно 47 починати лица: 22 од Скопје (45г, 52г , 57г, 58г, 60г, 61г, 62г, 63г, 63г, 65г, 68г, 68г, 69г, 76г, 77г, 81г, 82г, 82г, 82г, 82г, 83г и 89г), 3 починати лица од Берово (71г, 72г, и 78г), по 2 од Кавадарци (61г, и 82г), Битола (53г и 73г), Прилеп (58г и 78г), Куманово (45г и 66г), Тетово (72г и 78г), Радовиш (60г и 70г), Струга (68г и 92г) и Охрид (49г и 72г) и по 1 лице е пријавено од Велес (83г), Неготино (80г), Штип (83г), Струмица (79г), Кочани (44г) и Кичево (70г). *Од нив 15 лица, се починати во тек на март месец во една приватна клиника, а истите се пријавени денеска.

Регистрирани се 765 оздравени пациенти од:

-Скопје 387
-Кавадарци 57
-Битола 50
-Прилеп 37
-Куманово 35
-Велес 30
-Неготино 25
-Тетово 22
-Штип 17
-Кочани 16
-Ресен 12
-Гостивар 11
-Струмица 10
-Гевгелија 8
-Радовиш и Демир Капија по 7
-Крива Паланка 6
-Кичево, Свети Николе и Берово по 4
-Пробиштип, Демир Хисар и Богданци по 3
-Македонски Брод 2
-Струга, Виница, Пехчево, Кратово и Крушево по 1

Досега во земјата се направени вкупно 698.132 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 148.618, бројката на оздравени пациенти е 125.593, на починати е 4.556, а бројот на активни случаи изнесува 18.469.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста