Сончево и топло време, а попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

Времето во земјава ќе биде сончево и релативно топло, попладне ќе има локална нестабилност со појава на пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен правец

Утринската температура ќе се движи од 11 до 18, а дневната од  25 до 32 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 8.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност, попладне повремено облачноста ќе се зголемува. Ќе дува умерен северозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 15, а дневната ќе достигне до 29 степени.

Од вторник до четврток на повеќе места ќе биде нестабилно со честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста