Сончево и многу топло, УВ индексот 9

Времето во земјава ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има ретка појава на пороен дожд и грмежи, претежно во планинските подрачја. Ќе дува слаб до умерен северозападен, а во западните делови повремено и засилен западен ветер.

Утринската температура ќе се движи од 11 до 20, а максималната ќе достигне од 31 до 36 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 17, а дневната ќе достигне до 36 степени.

Под влијание на топла воздушна маса од југ, времето ќе биде многу топло со натпросечни температури за овој период од годината. На повеќе места ќе бидат над 35 степени, а најтопло се очекува да биде во четврток и петок кога на места ќе го надминуваат и 40-тиот степен.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста