Со симптоми на корона, седат дома, а нема кој да ги прегледа

Ниту знаат дали имаат корона, оти биле во контакт со заболени од вирусот, ниту пак некој им кажува што треба да направат во самоизолација, иако имаат симптоми на Ковид 19. Мојот соговорник кој бил во контакт со заболен, три дена седи дома, а од вчера веќе и со висока температура и болки во гардите, за Алфа сведочи дека никој не дошол да му земе брис за да се утврди дали и тој е позитивен на вирусот, единствено вели дека има контрола од полицијата.

-Во самоизолација сум веќе трет ден, редовна полициска контрола имаме три пати во денот. Сам се пријавив дека сум бил во контакт со заболено лице.  Од вчера осетив влошување на состојбата и симптоми на болеста значи треска, грозница, болки во грло, во гради. Вечерта ми се влоши состојбата уште повеќе качив температура уште поголема, главоболката ми стана поголема се јавив повторно и ми рекоа утре доколку имаме слободни тимови ќе издејствуваме начин да ве видат, ако не некако ќе ве упатиме да одите да се проверите во Жан Митрев – вели мојот соговорник.

Сакате да ми кажете дека до сега не сте тестирани од Институтот за јавно здравје ? – прашав.

-Се уште не. Се уште не веќе втор ден сум со симптоми, телефонските броеви им се 90% зафатени, значи вртиме по 40 минути – вели тој.

Ова не е единствениот случај, лица сведочат дека и покрај завршената изолација никој не ги тестирал. Ова ни го раскажа наш гледач кој е во групата позитивни на вирусот, а се тестирале во приватна болница. Тој пред две недели се вратил од странство првично немал никакви симптоми, седел дома но со денови никој од Институтот не го тестирал, па морал по изолацијата да оди сам до приватната болница каде излегол позитивен на вирусот. Бидејќи живее надвор од Скопје, патувал со автобус до главниот град.

Дури 17 кои тестовите ги направија во приватна клиника, излегоа позитивни на Ковид 19. За едно деноноќие бројката на заболени во државата е покачена скоро 50 отсто. За сведоштвата на нашите соговорници.  Министерот Венко Филипче одговори, дека последните два дена се создал метеж, ама во текот на денот ќе ги контактирале сите кои се јавиле дека имаат симптоми и веќе од утре ќе им биле земени брисеви. Од понеделник пак ќе биле активирани два пункта за земање брисеви, а закажувањето ќе оди телефонски преку системот мој термин.

Катерина Гетева

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста