Со помош на овие 4 трикови месото никогаш нема да биде тврдо

Готвењето месо понекогаш може да биде незгодно, особено кога станува збор за телешко или говедско месо, што обично е малку „поостро“. Вкусот на месото зависи пред се од видот на месото, зачините што ќе ги додадете, маринадата, начинот на кој го подготвувате … Но, без оглед на месото што го подготвувате, постојат четири трикови кои ќе ви помогнат секогаш да бидат меки и сочни.

Направете маринада
Скоро секое месо ќе биде поубаво со маринадата, бидејќи на тој начин апсорбира вкусови и станува меко. Најдобро е да користите кисели состојки како што се сок од лимон или оцет во вашите маринади бидејќи тие најдобро ќе ги омекнат влакната.

Додади сол
Дури и ако не го маринирате месото, важно е да го посолите пред подготовката. Солта ќе поттикне ослободување на природни сокови, така што месото ќе биде значително помеко.

Изберете ја соодветната температура
Не секој вид месо може да се готви на иста температура. Недоволно зготвеното месо ќе биде тврдо, додека превареното месо може да биде суво и тврдо. Затоа е најдобро да се истражи и внимателно да се прочита рецептот пред да се подготви јадењето.

Оставете да одстои
Не брзајте и ставете го месото на масата веднаш откако ќе го тргнете од оган. Дајте му малку време да се упие во соковите и да ги апсорбира вкусовите што ќе го направат посочен и помек.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста