Со ореви до поздрав нервен систем

Нервниот систем може да се одржува стабилен и со помош на ореви, изјави диетологот Маргарита Корољова за списанието „Нејшн њуз”.

Според неа, оревите помагаат за поздрав нервен систем, благодарение на витаминот А, Е и К и на масните киселини што се содржат во нив.

За поцврст нервен систем може да послужат производи што содржат и поголема количина витамини од групата Б, како и стероиди. Тоа може да биде зеленчук, зрнеста храна, зелена салата и мешунки. Сѐ тоа е здраво за нервниот систем.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста